”Vand er et overset element med stort potentiale”

Som ny rådgiver hos FM Mattsson Mora Group skal Claus Dennis sikre, at både den offentlige og private sektor bliver bevidste om, hvor store muligheder der er at hente mht. det stigende vandforbrug.

Med erfaringer inden for både installatør- og grossistleddet har Claus Dennis fået en stærk baggrund med kendskab til flere forskellige mekanismer. Arkivfoto..

Hvad består dit nye job i?
At være rådgiver for energi-, rådgiver- og arkitektteamet (ERA-teamet). Her skal jeg udbrede kendskabet til de fordele og energibesparelser, som tekniske og intelligente armaturer og termostater kan tilføre den offentlige og private sektor, herunder boligforeninger, kommuner og hospitaler med flere.

Samtidig skal jeg sørge for, at sektorerne bliver bevidste om, at der er store muligheder at hente ift. det stigende vandforbrug.

Claus Dennis er rådgiver hos FM Mattsson Mora Group og skal blandt andet sikre, at både den offentlige og private sektor bliver bevidste om, hvor store muligheder der er at hente mht. det stigende vandforbrug. Han er uddannet VVS-montør og kommer fra et job som Key account manager hos BWT. PR-foto..

Hvorfor har du valgt at arbejde i VVS-branchen?
Jeg har altid arbejdet i VVS-branchen, både i installatør- og grossistleddet. Her har jeg fået en stærk baggrund med kendskab til mekanismer, som jeg kan bruge i mit nye job som rådgiver.

Derfor giver det i dag god mening for mig at arbejde på leverandørsiden, da jeg kender behov og krav i alle led i værdikæden.

Samtidig er jeg glad for at kunne udfolde mine kompetencer hos en producent med fokus på at udvikle miljø- og energirigtige produkter i både Danmark og Sverige.

Hvad bliver den største udfordring i dit nyt job?
I ERA-teamet skal vi i et tæt samarbejde fokusere på renoveringer og energioptimeringsprojekter.

Her er det utrolig vigtigt at bevare fokus på alle de faktorer, der spiller ind. Når man brænder for noget, kan man også opleve, at både tid og tålmodighed bliver sat på prøve.

Det, tror jeg, bliver min største udfordring. Men det er min oplevelse, at der efterhånden er stor lydhørhed i branchen for de muligheder, som jeg kan byde ind med.

Hvad går fritiden med?
Til daglig går jeg meget op i at leve sundt og sætter motion og velvære i højsædet. Med den fart vi har på i hverdagen, mener jeg, at det er vigtigt og nødvendigt at afsætte tid til og investere i sig selv.

Selvom det kan lyde en smule kliché-agtigt, så har vi kun et liv, og det handler egentlig bare om at få det bedste ud af det. Ellers holder jeg af at bruge tiden på familie og nære venner.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup