171 anmeldelser om brud på autorisationer

Fra 1. januar til 20. juni modtog Sikkerhedsstyrelsen 171 anmeldelser om overtrædelser på autorisationsområdet.

Vil du anmelde

Du kan anmelde ulovligt arbejde i forhold til autorisationsloven til Sikkerhedsstyrelsen på e-mail til sik@sik.dk

Den gode anmeldelse om ulovligt arbejde indeholder nedenstående oplysninger - meget gerne ledsaget af fotos:

  • Hvilken type arbejde drejer det sig om
  • Hvor det er udført
  • Hvem der har udført det
  • Hvornår det er udført
  • Hvis der er tale om ulovlig annoncering, har styrelsen også brug for at få en kopi af avisannoncen, henvisning til hjemmeside eller andet bevis for annonceringen.

Kilde: DS Håndværk og Industri

Sikkerhedsstyrelsen har frem til den 20. juni modtaget 171 anmeldelser om overtrædelser på autorisationsområdet. Anmeldelserne fordeler sig med 64 på vvs-området, 71 på kloak-området og 36 på el-området. Det skriver DS Håndværk og Industri i sit nyhedsbrev.

Styrelsen har anmeldt 85 overtrædelser til politiet, og inden for de seneste to måneder har Sikkerhedsstyrelsen fået tilbagemelding om 17 sager, som politiet har afsluttet. Det er blevet til 12 domme og fem bødeforlæg.

Sagerne handler mest om ulovlig annoncering, hvor en håndværker kalder sig autoriseret uden at være det. Udover sager om ulovlig annoncering, går anmeldelserne også på, at der er udført autorisationskrævende arbejde af et firma, der ikke har autorisation. Der er også enkelte tilfælde af stråmandsvirksomhed, hvor et autoriseret firma færdigmelder arbejde udført af et andet firma, der ikke har autorisation. Sidst, men ikke mindst er der også sager, hvor arbejdet ikke er blevet færdigmeldt efter reglerne.

Domstolene bestemmer
Det er ikke Sikkerhedsstyrelsen, der bestemmer, hvor store bøderne skal være i overtrædelsessager. Det gør domstolene. Når sagsbehandlingen er afsluttet, politianmelder styrelsen de sager, man vurderer, bør udløse en bøde. Og så er det op til politi og anklagemyndighed at tage stilling til sagen og rejse sigtelse mod firmaet.

Sikkerhedsstyrelsen indstiller samtidig med anmeldelsen, hvilken størrelse bøden kan have, og på det område har man hævet bødeforslagene. Der indstilles nu til, at ulovlig annoncering takseres til 10.000 kroner mod før 5.000. Udførelse af uautoriseret arbejde på én adresse indstilles til en bøde på 15.000 kroner, mens uautoriseret arbejde på flere adresser minimum indstilles til en bøde på 20.000 kroner.

-KPE

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole