Aalborg Kommune vil granske sig til energibesparelser

Ved at have et fast blik rettet på energi-dimensionen i byggeprojekter skal der opnås energibesparelser i Aalborg Kommunes bygningsportefølje. På den baggrund har Videncenter for energibesparel­ser i bygninger afholdt kursus for AaK Bygninger.

"Ormen" her udviklet af Videncentret kan bruges til energigranskning i byggeprojekter..

I klimakommunen Aalborg skal alle kommunale bygninger være energi­renoverede inden 2030. Men for at få den fulde effekt af energirenoveringerne i praksis er det nødvendigt med et fast fokus på energimålene igennem hele byggeprojektet - en disciplin, der også kaldes for energigranskning.

Energikoordinator Kurt Krogh Christensen fra AaK Bygninger - som er den kommunale virksomhed, der råd­giver om bygningerne i Aalborg Kommune - forklarer:

"Som andre bygherrer har vi i kommunen en relativt fast måde at køre byggeprojekter på. Det er her, vi skal ind og lave ændringer og redefinere vores processer, så vi sikrer, at energien er i fokus alle­rede fra projektets idéstadie over udførelse til aflevering og drift. Herved vil vi opnå, at energibesparelserne ikke tabes af syne på noget tidspunkt undervejs i processen."

Gode debatter skaber udvikling
På den baggrund har AaK Bygninger deltaget i et kursus afholdt af Videncenter for energibesparel­ser i bygninger, hvor målet var at præsentere og drøfte værktøjer, der kan fastholde fokus på energi i kommunens byggeprojekter. Bygherrerådgiver Brian Hansen, der ligesom Kurt Krogh Christensen arbejder i Aak Bygninger med at optimere Aalborg Kommunes bygninger, siger:

"Kurset har givet anledning til nogle rigtig gode debatter internt i AaK Bygninger både under kur­set og efterfølgende. Det er med til at understøtte det arbejde, vi er i gang med i forhold til at udvikle retningslinjer for, hvordan vi projekterer, bygger og renoverer bæredygtigt - hvad angår såvel det vigtige energiområde som på andre parametre for bæredygtighed."

Totaløkonomien skal i centrum
Et af de centrale punkter for AaK Bygninger er at synliggøre, at hvad der nogle gange ser billigst ud, kan ende med at blive dyrest på grund af et for snævert fokus på anlægsomkostnin­gerne.

"Hele øvelsen handler også om at give øget fokus til totaløkonomien, hvor anlægs- og driftsøko­nomi indgår på lige fod i forhold til at træffe gode og rationelle økonomiske beslutninger. Det er en vigtig indsats for, at politikerne kan tage stilling til investeringer på et oplyst grundlag, samtidig med at vi får mere energirigtige og bæredygtige bygninger," slutter Brian Hansen.

Det er en stor opgave, der er sat i gang inden for energirenovering; kommunen har i alt omkring 1 mio. kvadratmeter at tage hånd om inden 2030. I øjeblikket kører kommunen et pilotprojekt om energigranskning i forbindelse med en ombygning af en af kommunens institutioner.

Find værktøjer til energigranskning
Lær mere om energigranskning i Videncentrets guide "Ledelse af den energioptimerede bygge­proces" og en tilhørende tjekliste. Desuden er der udgivet en kort pjece om emnet samt en række cases. Alle disse værktøjer finder du her.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup