Artikler virksomheden er nævnt i
08.10.2026Installator.dk
Andel overtager hele Clever efter milliardtab
Energikoncernen Andel bliver eneejer af Danmarks største ladeselskab, Clever, efter at have købt NRGi ud af ejerkredsen. Handlen sker samtidig med, at Andel vil samle sine aktiviteter inden for el, opladning og intelligente energiløsninger.
16.06.2026Installator.dk
Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed
Et nyt dansk innovationsprojekt skal demonstrere, hvordan brugte elbilbatterier kan få nyt liv som energilagre i detailhandlen. Målet er både at sikre kritiske funktioner ved strømsvigt og bidrage til et mere fleksibelt elnet.
15.05.2026Installator.dk
V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter
Teknologien er i store træk klar til, at elbiler kan blive en aktiv del af energisystemet og hjælpe med at stabilisere elnettet. Men selv om potentialet er betydeligt, er der stadig væsentlige barrierer, før løsningen for alvor kan slå igennem.
Hold dig opdateret med Installator.dk
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.
Udgiver
Copyright 2023
