Anders Stouge bliver ny direktør i DI Byggeri

Fra 1. maj skifter Anders Stouge posten ud som viceadministrerende direktør i Dansk Energi og bliver ny direktør i DI Byggeri.

Anders Stouge kommer som ny spids i DI Byggeri til at repræsentere adskillige tusinde virksomheder indenfor en stor del af byggeriets værdikæde. Foto: Dansk Energi.

Den tidligere viceadministrerende direktør i Dansk Energi, Anders Stouge, overtager fra maj måned branchedirektørposten i DI Byggeri. Det meddeler DI i en pressemeddelelse.

”Jeg er enormt glad og stolt over, at Anders Stouge har valgt at tage imod stillingen som direktør for én af Danmarks vigtigste brancher. Hans faglige kompetencer og store erfaring gør ham til den helt rette person til at sætte en ny og endnu skarpere retning for DI Byggeri”, siger Anders Søndergaard Larsen, medlemsdirektør i Dansk Industri. Han fortsætter:

”Byggebranchen står overfor nogle store omvæltninger de kommende år indenfor særligt grøn omstilling og digitalisering. Med sin store viden indenfor bl.a. energi- og klimapolitik, er jeg sikker på, at Anders Stouge er den helt rette til [at] navigere byggebranchen igennem den transformation med sikker hånd. Og så må vi ikke glemme, at branchen primært består af SMV’er, for hvem de bureaukratiske byrder skal lettes, så de kan rette endnu flere ressourcer mod kerneopgaven”, siger Anders Søndergaard Larsen.

LÆS OGSÅ: EG underskriver aftale om køb af danske Ajour System

Anders Stouge kommer som ny spids i DI Byggeri til at repræsentere adskillige tusinde virksomheder indenfor en stor del af byggeriets værdikæde. Branchefællesskabet samler håndværksvirksomheder – små som store, producenter af byggematerialer, bygge- og anlægsentreprenører samt rådgivere.

”Det er en stor glæde at kunne tiltrække en så erfaren og dygtig person til topposten i DI Byggeri. Nu samler vi ansvaret for byggeriets politiske prioriteter samt serviceringen af DI Byggeris næsten 7.000 medlemmer, netværk, foreninger og sektioner hos én direktør. Det kommer til at få stor værdi for vores medlemmer, og jeg og bestyrelsen glæder os til, at Anders Stouge skal lede byggeriet igennem nogle af fremtidens helt store udfordringer herunder den grønne omstilling. Vi ser frem til samarbejdet”, siger Claus Bering, formand for DI Byggeri.

Anders Stouge ser frem til, at han om godt to måneder sætter sig i direktørstolen og kan påbegynde arbejdet i DI Byggeri.

”Jeg glæder mig rigtig meget til at påbegynde arbejdet for én af Danmarks største og vigtigste brancher. Byggeriet er fundamentet i vores hverdag, og det danner rammen om hele vores samfund – vores arbejdspladser, de veje de kører på, de mange forsyningsanlæg, vi tager for givet, og vores hjem. Alt det skal vi lære at gøre på en grønnere måde samtidig med, at vi bevarer vores virksomheders konkurrencedygtighed. Det er en stor og spændende opgave, og jeg ser meget frem til at komme i gang.”

 Anders Stouge tiltræder stillingen som branchedirektør i DI Byggeri den 1. maj.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Forsyningstilsynet tjekker Energinets nye model

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle