Arbejdsgivere: Unge iværksættere skal slippe for selskabsskat

Det skal være mere attraktivt at starte egen virksomhed som ung. Det er baggrunden for, at Tekniq Arbejdsgiverne nu foreslår, at faglærte iværksættere, der starter selvstændig virksomhed, skal slippe for selskabsskatten indtil de fylder 30 år.

Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne vil lokke flere unge faglærte til at blive selvstændige ved at lade dem slippe for at betale selskabsskat til de er 30 år gamle.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

“De unge iværksættere er krumtappen i den innovation, der skal endnu mere fart på fremover. Både i forhold til at sikre vores position i den grønne førertrøje og skabe flere arbejdspladser over hele landet, hvilket i sidste ende er med til at finansiere vores velfærd. Med en skattefri opstartsperiode investerer vi derfor i hele Danmarks fremtid,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer det tekniske erhvervsliv i Danmark. 

Forslaget skal gøre det mere attraktivt for unge faglærte at starte egen virksomhed.

Blandt samtlige 18 til 29-årige i Danmark er 2,1 pct. selvstændige, viser tal fra Danmarks Statistik. Til sammenligning er der på tværs af alle aldersgrupper 6,1 pct. selvstændige.

Der er med andre ord et uudnyttet potentiale på cirka 26.000 nye iværksættere blandt de 18 til 29-årige. Heraf har cirka hver fjerde en erhvervsfaglig uddannelse, påpeger TEKNIQ.

Ifølge organisationen vil det koste statskassen 1,1 mia. kr. årligt at lade de 18-29 årige slippe for selskabsskatten.

Det skal finansieres ved at rydde op i de mange erhvervsstøtteordninger, “der i dag sander til i administrativt bøvl og besvær,” mener TEKNIQ.

“Prisen for at investere i unge faglærte iværksættere nu er langt lavere end omkostningen ved at stå uden kvalificeret arbejdskraft til den grønne omstilling senere. En skattefri opstartsperiode sikrer både arbejdspladser og Danmarks bæredygtige fremtid,” siger Troels Blicher Danielsen.  

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Annonce

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Vandværksmesse i Aars

Riv en dag ud af kalenderen og få ny viden med hjem på Danske Vandværkers fagmesse.

Dato

27.03.2026

Tid

08:30

Sted

Messecenter Vesthimmerland, Aars

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)