Bauhaus vil også montere VVS-artikler

Bauhaus lancerer en ny service, der tilbyder kunderne at få monteret deres købte produkter af professionelle håndværkere til en fast pris.Den nye service omfatter blandt andet montering af VVS-artikler.

Den faste kontaktperson hos Bauhaus sørger for alt det praktiske, og først når montagen er tilfredsstillende udført, fremsender Bauhaus en faktura til kunden på den i forvejen aftalte pris. Foto: Bauhaus..

Som det første byggevarehus i Danmark tilbyder Bauhaus kunderne at få monteret deres købte produkter til en fast pris. Med den nye service vælger kunden selv produkterne i varehuset og får dem herefter monteret af en lokal håndværker, som Bauhaus samarbejder med. Monteringen omfatter blandt andet varegrupper som VVS-artikler. 

Læs også: BilligVVS bejler til installatørerne

Den faste kontaktperson hos Bauhaus sørger for alt det praktiske, og først når montagen er tilfredsstillende udført, fremsender Bauhaus en faktura til kunden på den i forvejen aftalte pris.  

Konceptet, der har fået navnet Montageservice, er allerede en realitet i udlandet.

”Vi har længe arbejdet med Montageservice-konceptet i Tyskland og Sverige, og vores undersøgelser viser, at der er et stort marked for et tilsvarende koncept i Danmark. Mange har savnet muligheden for at kunne vælge produkterne i varehuset og få dem monteret til en fast pris uden alle besværlighederne”, siger Jan Galle, der er erhvervschef i Bauhaus.

Hele Sjælland
Til at starte med bliver konceptet udrullet på hele Sjælland. Her samarbejder Bauhaus med et netværk af lokale håndværkere, der sikrer, at arbejdet bliver udført efter gældende standarder. Ud over håndværkernes egen garanti tilbyder Bauhaus to års reklamationsret på både produkterne og det udførte arbejde.

Ifølge Jan Galle er samarbejdet med de lokale håndværkere både en fordel for kunden og montøren. Hvor kunden får udført arbejdet inden for aftalt tid og pris, er håndværkeren garanteret kundeopgaver med hurtig og sikker afregning, da Bauhaus står som garant for betalingen.

Læs også: Grossister frygter ikke XL-Byg

Herhjemme har konceptet allerede været testet i Roskilde, og det er forventningen, at alle sjællandske varehuse skal tilbyde den nye service inden udgangen af året.

-SSM

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

08.01.2026Installator.dk

Rambøll udvider med stort opkøb

08.01.2026Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

07.01.2026Geovent

Sponseret

Bo Mortensen udnævnt til Salgschef i Danmark!

07.01.2026Installator.dk

Ny direktør i spidsen for Bygma Amager

07.01.2026Installator.dk

Tech Automation opkøber BP Eltavler

06.01.2026Installator.dk

Lemvigh-Müller styrker tilstedeværelsen i Jylland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle