Better Energy får opbakning til rekonstruktionsplan fra kreditorerne

Det nødlidende selskab har nu taget et skridt videre mod overlevelse med kreditorernes opbakning til Better Energys rekonstruktionsplan, der har til formål at sikre virksomhedens fremtidige drift og stabilitet.

Foto: Better Energy

Der er dog fortsat et stykke vej endnu, inden Better Energy er reddet.

Rekonstruktionsprocessen indbærer fortsat dialog med partnere om færdiggørelse af projekter, tiltrækning af nye investorer, frasalg af aktiver, samt omkostningseffektiviseringer. Derudover afsøges fortsat mulighederne for at indgå aftaler med hovedkreditorerne om håndtering af eksisterende gældsforhold, skriver Better Energy i en pressemeddelelse.

Et centralt element i det fortsatte arbejde er at sikre grundlag for realiseringen af fire solcelleparker i partnerskabet Better Energy Andel P/S.

Det drejer sig om solcelleparkerne Vedde, Radsted-Grænge, Køng Mose og Saltø.

“Det er en klar målsætning, at parkerne færdiggøres, så de kan yde et markant bidrag til den grønne omstilling. Det er dog for tidligt at sige, hvordan dette præcist kommer til at ske,” skriver selskabet.

Arbejdet med rekonstruktionen fortsætter i de kommende uger med alle interessenter for at nå en samlet løsning, der “understøtter koncernens fremtidige drift og udvikling”.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle