Ét selskab leverede cirka halvdelen af dansk solkraft i 2022

Det danske vedvarende energiselskab Better Energy leverede solid fremgang i 2022, hvor kapacitetspipeline voksede til 10 GW. De seneste tre år har selskabet stået for godt halvdelen af al solkraft, der blev opstillet på dansk jord.

”Tilbage i 2020 gennemførte vi i Better Energy vores transition fra udvikler til vedvarende energiselskab. Det betyder, at vi beholder ejerskab af egne solcelleparker i partnerskab med andre investorer, og det giver åbenlyst et andet kapitalbehov. Investeringen fra ATP hjælper med at sikre og fastholde momentum i alle vores markeder”, fortæller Rasmus Lildholdt Kjær. Arkivfoto fra 123rf.com..

Better Energy har netop offentliggjort selskabets integrerede årsrapport for 2022, og den viser en solid vækst. Omsætningen steg til 2,9 milliarder kroner, og ti solcelleparker blev tilsluttet elnettet i Danmark og to i Polen.

I et år præget af stor usikkerhed og mange udfordringer i de globale forsyningskæder, fremhæver Rasmus Lildholdt Kjær, der er administrerende direktør i Better Energy, sine kollegaer i organisationens integrerede værdikæde:

”Vi har bygget og nettilsluttet rigtig mange parker i løbet af det seneste år, og det, jeg er allermest stolt af, er de mange gode medarbejdere, der er grunden til, at vi er lykkedes med det. I Better Energy har vi fuld kontrol over hele vores værdikæde fra udvikling, indkøb og logistik til konstruktionsfasen og endelig vedligehold, asset management og strømsalg fra vores solcelleparker. I et volatilt marked har den organisering bevist at være både robust og værdiskabende”.

Svarer til 340.000 danskeres elforbrug
I 2022 nettilsluttede Better Energy 534 MW solcelleparker, svarende til omkring 340.000 danskeres årlige elforbrug. Stigningen i aktivitet afspejles også i antallet af medarbejdere, der steg fra 148 i årets begyndelse til over 264 ved årets udgang.

Selskabet udviklede en ny PPA-løsning, hvor flere virksomheder kan tage grøn energi fra den samme solcellepark gennem separate elindkøbsaftaler direkte med Better Energy. Det betyder, at det ikke længere udelukkende er meget store energiforbrugere, der kan drage fordel af ny og konkurrencedygtig vedvarende energi.

Læs også: Installatørpanelet om VE-løsninger

I partnerskabet Impact I med Industriens Pension er 21 solcelleparker i Danmark og Polen nu blevet etableret til en samlet investeringssum på knap 5 milliarder kroner og en produktionskapacitet på omkring 1 GW. På baggrund af det succesfulde samarbejde indgik Better Energy og Industriens Pension et nyt partnerskab (Impact II) til en investeringssum på omkring 6 milliarder kroner.

Better Energy annoncerede ligeledes udviklingsaktiviteter i et nyt nordeuropæisk marked, nemlig Finland.

Milepæle nået i 2022

I løbet af 2022 nåede Better Energy flere milepæle.

• I et partnerskab med Industriens Pension (Impact I) er 21 solcelleparker i Danmark og Polen nu blevet etableret til en samlet investeringssum på knap 5 milliarder kroner.
• En ny milliardinvestering for forventet 15 kommende solcelleparker blev indgået i et partnerskab med Industriens Pension (Impact II) til en investeringssum på omkring 6 milliarder kroner.
• Kapacitetspipeline voksede til mere end 10 GW på tværs af Danmark, Polen, Sverige og Finland.
• Better Energy har nu mere end 1 GW solenergi under forvaltning.
• Antallet af medarbejdere steg til 264 ved årets afslutning.
• Omsætningen steg til omkring 2,9 milliarder kroner.
• ATP trådte ind som minoritetsejer i december 2022.

I 2023 forventer virksomheden at øge aktiviteterne i Danmark, Polen, Sverige og Finland for at tilføje yderligere projekter til en allerede stærk kapacitetspipeline. Antallet af medarbejdere forventes at nå op på omkring 500 personer ved udgangen af 2023.

Grønne energiparker uden statsstøtte
I 2022 ansøgte Better Energy om at få lov til at anlægge en solcellepark ved Viuf og Håstrup i Kolding og Vejle Kommune. Samarbejdet mellem de to kommuner og energiselskabet er et eksempel på, hvordan store grønne energiparker kan etableres uden statsstøtte og i tæt samspil med lokalområdet.

”Omdrejningspunktet for en bæredygtig energipark er først og fremmest det gode naboskab, og selvom vi har haft travlt, så har processerne både været inddragende og ordentlige”, forklarer Rasmus Lildholdt Kjær.

Solcelleparken er i netop disse dage i sidste høring før forventet endelig vedtagelse, og borgmester i Kolding Kommune Knud Erik Langhoff håber, at processen kan tjene som inspiration for andre kommuner:

”Vi har sammen med Better Energy bevist, at det er muligt at sammentænke anlæggelsen af grønne energiparker i tæt samspil med lokale ønsker. Solcelleparker kan etableres ovenpå drikkevandsinteresser, øge biodiversiteten eller bygges på lavbundsjord. Den kommende solcellepark ved Viuf og Håstrup er et godt eksempel på, hvordan grønne energiparker kan åbne landskabet op med mere end 129 hektar til naturgenopretning, gendannelse af vandløb og biodiversitet”.

5,5 millioner danske medejere
Endelig bød Better Energy i 2022 velkommen til ATP, der med en af årets største investeringer trådte ind som minoritetsejer i selskabet. Investeringen er et led i ATP’s ambition om at styrke udviklingen af grøn, danskproduceret energi og medvirke til den grønne omstilling. Samtidig opfylder investeringen det primære kriterie om at kunne sikre et attraktivt, risikojusteret afkast til medlemmerne.

”Tilbage i 2020 gennemførte vi i Better Energy vores transition fra udvikler til vedvarende energiselskab. Det betyder, at vi beholder ejerskab af egne solcelleparker i partnerskab med andre investorer, og det giver åbenlyst et andet kapitalbehov. Investeringen fra ATP hjælper med at sikre og fastholde momentum i alle vores markeder”, slutter Rasmus Lildholdt Kjær.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg