Better Energy på vej med 10 MW batteri til energilagring i Hoby solcellepark

Det vedvarende energiselskab har påbegyndt sit første projekt med batterilagringssystemer (BESS). Et 10 MW lithium-ion batterisystem forventes installeret inden udgangen af 2024 i Hoby solcellepark på Lolland.

Foto: Better Energy

Et centralt element i den grønne omstilling bliver at balancere forbrug og produktion af grøn strøm. Dette kræver, at vedvarende energiselskaber, som Better Energy, udvikler integrerede strategier, der giver mulighed for fleksibilitet i elnettet. BESS-projektet i Hoby solcellepark giver Better Energy mulighed for at tilbyde systemydelser og frekvensstyring, der kan hjælpe den danske TSO (ansvarlige for transmissionsnettet i Danmark), Energinet, med at regulere elnettet.

"I takt med at vi øger mængden af grøn energi, vi kan producere, er vi nødt til at tage ansvar og aktivt samarbejde med netselskaberne om at udvikle strategier, der giver mulighed for et fleksibelt elnet drevet af vedvarende energi," siger Viggo Aavang, Senior Vice President of Power Markets hos Better Energy.

"BESS-projektet, der er forbundet med vores Hoby solcellepark, skaber endnu en mulighed for os til at fremme den fleksibilitet, der bliver helt afgørende for at opbygge et elsystem baseret på vedvarende energi.”

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

El-Team Vest bliver nordisk base for britisk koncern efter opkøb

Installator.dk

Ahlsell får grønt lys til opkøb og styrker position i arbejdstøj

Installator.dk

Koble styrker position i Midtjylland med ny partner

Installator.dk

El & Teknik 2026: Hele branchen samles om elektrificering og energieffektivitet

Installator.dk

Lykketoft går i rette med hård kritik af Energinet

Installator.dk

Forsinket elnet bremser fjernvarmens elektrificering

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle