Bjarne Riis vil sælge varmepumper

Den tidligere cykelrytter og Tour-vinder Bjarne Riis vil sælge varmepumper fra Litauen i et nystartet firma, der bærer hans navn - Riis Energy Aps.

Bjarne Riis går ind i varmepumpebranchen sammen med Jørgen Vesta, der er ejer hovedparten af det nye firma.. Foto: Riis Energy Aps

Det nye selskab har Bjarne Riis startet sammen med selskabets bestyrelsesformand, Jørgen Vesta, der også ejer majoriteten i selskabet, skriver Finans.

“Bjarne Riis er meget velkvalificeret til den bestyrelsesopgave, han har taget på sig, Det har han vist med de hold, han har bygget op til verdensklasse. Her drejer det sig også om at få et hold til at virke, så vi har store forventninger til Bjarnes indsats,” siger Jørgen Vesta til Finans.

Riis Energy Aps har ifølge Jørgen Vesta netop indgået en aftale, der sikrer so eksklusivitet i Danmark på IGLU Varmepumper.

“Vi tilbyder markedet et kvalitetsprodukt produceret i Litauen, til attraktive priser med bl.a. danske komponenter fra Danfoss og Grundfos, til en pris der er yderst konkurrencedygtig på det danske marked,” siger bestyrelsesformanden.

Bjarne Riis er for nylig flyttet fast til Danmark efter mange år i udlandet.

”Jeg glæder mig til, at bidrage til denne spændende, nye erhvervsopgave. Efter at være vendt tilbage til Danmark har jeg nøje gennemgået mine udgifter til brændstof og opvarmning.

Mit første skridt var at investere i en elbil. Udregninger har desuden vist, at en ændring i opvarmningskilde i vores hus også giver mening. Derfor skifter jeg nu fra oliefyr til varmepumpe,” siger Bjarne Riis.

Bestyrelsen har netop besøgt fabrikken i Litauen, der ifølge en pressemeddelelse fra Riis Energy producerer varmpumper, “der er designet med den nyeste teknologi og cirka 60 pct. komponenter fra danske leverandører, bl.a. Grundfos og Danfoss styrings modul – wilo cirkulationspumper – Danfoss varmeveksler – Danfoss frekvensomformer – scroll kompressor – som gør IGLU varmepumpen til den mest effektive og komplette varmepumpe på markedet i dag.”

Riis Energy vil tilbyde, hvad man kalder, “markedets bedste serviceaftale til lokale el- og vvs-installatører, som bliver timebetalt ved opstart og ved garantisager af IGLU varmepumpen.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Annonce

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams