Blik & Rør om overenskomstforslag: Det er en rigtig god løsning

Fagforbundet Blik & Rør er meget tilfredse med forligsmandens bud på løn- og arbejdsvilkår til VVS’erne. Forbundet håber, at medlemmerne nu vil stemme ’ja’.

Blik & Rør er tilfredse med forligsmandens overenskomstforslag og håber, at medlemmerne også er det. Forhandlingerne er dog ikke slut for denne gang - til sommer skal parterne mødes ved forhandlingsbordet igen. .

I sidste uge nedlagde VVS’ere mange steder i landet arbejdet i protest over overenskomstforhandlingerne mellem Blik & Rør og Tekniq. Arbejdsgiverne ville fjerne værnebestemmelserne og det protesterede mange medarbejdere kraftigt over.

Men i fredags kom der et bud på en løsning. Forligsmanden præsenterede et forslag, hvor værnebestemmelserne forbliver uberørte, og VVS’erne får forhøjet satserne på deres prisliste, altså løn for akkordarbejde, med 1,9 procent pr. 1. juli. Og det glæder Blik & Rør, skriver Avisen.dk.

”Det er en rigtig god løsning, som forligsmanden efter god indsats fra LO har sat sammen. Jeg vil anbefale vores medlemmer at stemme ja til forligsmandens forslag”, siger Blik & Rørs formand, Max Meyer, til Avisen.dk. Han tilføjer:

”Jeg håber meget, at forligsmandens skitse vil gøre, at der kommer ro på i baglandet, så vores medlemmer passer deres arbejde. Vi har jo fået meget af det, vi ønsker”, siger Max Meyer til Avisen.dk.

Læs også: VVS-firma: Bløde værdier skaber vækst

VVS’erne skal nu stemme om det samlede forslag. Det forventes, at resultatet af afstemningen offentliggøres den 20. april.

Nye forhandlinger i vente
Det er ikke første gang, at fagforbundene Blik & Rør og Dansk Metal ikke har kunne blive enige med Tekniq. De samme overenskomststridigheder udspillede sig i 2014 og 2012.

Derfor lægger forligsmanden nu pres på parterne ved at kræve, at de inden 1. juni skal:

”Nedsætte en arbejdsgruppe, der skal udarbejde forslag til en ordning med mulighed for aftaler om anden form for akkord i VVS-overenskomsten”, skriver forligsmanden, ifølge Avisen.dk, i forslaget.

Læs også: Tekniq: Positivt med fortsættelse af VE-ordning

Lykkes det ikke de stridende VVS-parter at blive enige om en ny form for akkord, bliver aflønningen via prislister ikke sat op i 2018 eller 2019.

-CHM

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

25.02.2026GF Building Flow Solutions (Uponor A/S)

Sponseret

PEX Pipe Blue opvarmer showcase i dansk arkitektur

23.02.2026KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

17.02.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

ALTECH gulvvarme – et komplet og installationsvenligt sortiment til VVS-installatøren

16.02.2026Installator.dk

VVS-kæde fejrer 40 år med digitale værktøjer

10.02.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Akva Lux Sps - aldrig har komfort fyldt mindre.

09.02.2026ACO Nordic A/S

Sponseret

Service sikrer storkøkkener mod unødige driftstop

09.02.2026TOTO

Sponseret

Bestseller douchetoilet RW - nu også i mat sort og mat hvid

05.02.2026Grohe A/S

Sponseret

Harmoni på badeværelset let og enkelt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus