Blik & Rør om overenskomstforslag: Det er en rigtig god løsning

Fagforbundet Blik & Rør er meget tilfredse med forligsmandens bud på løn- og arbejdsvilkår til VVS’erne. Forbundet håber, at medlemmerne nu vil stemme ’ja’.

Blik & Rør er tilfredse med forligsmandens overenskomstforslag og håber, at medlemmerne også er det. Forhandlingerne er dog ikke slut for denne gang - til sommer skal parterne mødes ved forhandlingsbordet igen. .

I sidste uge nedlagde VVS’ere mange steder i landet arbejdet i protest over overenskomstforhandlingerne mellem Blik & Rør og Tekniq. Arbejdsgiverne ville fjerne værnebestemmelserne og det protesterede mange medarbejdere kraftigt over.

Men i fredags kom der et bud på en løsning. Forligsmanden præsenterede et forslag, hvor værnebestemmelserne forbliver uberørte, og VVS’erne får forhøjet satserne på deres prisliste, altså løn for akkordarbejde, med 1,9 procent pr. 1. juli. Og det glæder Blik & Rør, skriver Avisen.dk.

”Det er en rigtig god løsning, som forligsmanden efter god indsats fra LO har sat sammen. Jeg vil anbefale vores medlemmer at stemme ja til forligsmandens forslag”, siger Blik & Rørs formand, Max Meyer, til Avisen.dk. Han tilføjer:

”Jeg håber meget, at forligsmandens skitse vil gøre, at der kommer ro på i baglandet, så vores medlemmer passer deres arbejde. Vi har jo fået meget af det, vi ønsker”, siger Max Meyer til Avisen.dk.

Læs også: VVS-firma: Bløde værdier skaber vækst

VVS’erne skal nu stemme om det samlede forslag. Det forventes, at resultatet af afstemningen offentliggøres den 20. april.

Nye forhandlinger i vente
Det er ikke første gang, at fagforbundene Blik & Rør og Dansk Metal ikke har kunne blive enige med Tekniq. De samme overenskomststridigheder udspillede sig i 2014 og 2012.

Derfor lægger forligsmanden nu pres på parterne ved at kræve, at de inden 1. juni skal:

”Nedsætte en arbejdsgruppe, der skal udarbejde forslag til en ordning med mulighed for aftaler om anden form for akkord i VVS-overenskomsten”, skriver forligsmanden, ifølge Avisen.dk, i forslaget.

Læs også: Tekniq: Positivt med fortsættelse af VE-ordning

Lykkes det ikke de stridende VVS-parter at blive enige om en ny form for akkord, bliver aflønningen via prislister ikke sat op i 2018 eller 2019.

-CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

En håndvask, der er værd at hænge på væggen

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia