Brødrene Dahl-ejer får sikkerhedspris

Saint-Gobain Distribution Denmark, der blandt andet ejer Brødrene Dahl, har vundet en pris for sikkerhedsniveauet på virksomhedens centrallager i Randers.

Sikkerheden er blevet hævet betragteligt de seneste år på Saint-Gobain Distribution Denmarks centrallager i Randers. Det er resultatet af et samarbejde mellem medarbejdere og ledelse på tværs i virksomheden.

Indsatsen er blevet bemærket af Saint-Gobain’s internationale topledelse og udløser nu en konkret belønning og anerkendelse: Modtagelsen af Saint Gobain Safety Diamond-prisen, som kun 25 lokaliteter over hele verden i år har opnået.

Læs også: Brødrene Dahl og Damstahl indgår samarbejdsaftale

I Randers-virksomheden bliver nyheden om prisen modtaget med stor glæde:

”Vi er stolte af prisen, og ser den som en anerkendelse for det meget målrettede arbejde, som vi har foretaget på sikkerhedsområdet særligt i de seneste fem år, forklarer Magnus Kristinsson,” der er logostikchef på centrallageret i Randers.

Arbejdet siden 2008
Lagerets ledelse og medarbejdere har siden 2008 arbejdet engageret på at ændre måden at se og arbejde med sikkerhed og sundhed på. Og i 2010 og 2011 blev antallet af ulykker og sikkerhedshændelser stabiliseret. Sidste år rettede lageret yderligere fokus på sikkerhedskulturen ved blandt andet at inddrage medarbejderne og sikkerhedsrepræsentanten tæt i arbejdet.

Læs også: Tekniq: Brødrene Dahl bør droppe nyt koncept

”Alle medarbejdere har vist sig meget forandringsparate og åbne over for nye initiativer. Vi har også haft daglige møder med vores operationelle ledelse og medarbejderne, og ledelsen har konsekvent reageret øjeblikkeligt, hvis der har været punkter, der skulle løses,” siger Magnus Kristinsson.

Saint Gobain Safety Award blev etableret i 1990 og bliver uddelt af Saint-Gobains CEO Pierre-André de Chalendar.

-LA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brunata A/S

Sponseret

Kronik: Vand er en knap ressource, men ingen tør tale om den åbenlyse løsning

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten