Brødrene Dahl-ejer taber pusten i hård konkurrence

Omsætning og overskud falder hos vvs-grossisten Brdr. Dahl og byggemarkedskæden Optimeras ejer, mens overskuddet vokser hos konkurrenterne.

"I et kriseramt marked glæder jeg mig over, at vi fastholder positionen i toppen," siger Lars Fournais, adm. direktør i Brdr. Dahl-ejeren Saint-Gobain Distribution Danmark..

Hård udbudskonkurrence har ifølge Lars Fournais, administrerende direktør i Saint-Gobain Distribution Denmark trukket 2012-overskuddet ned på 159 millioner kroner mod 196 millioner kroner året før.

Det faldende overskud er resultat af en omsætningen, der faldt 122 millioner kroner til 4,2 milliarder kroner. Det skriver dagbladet Børsen. Selskabet står bag VVS-grossisten Brødrene Dahl og byggemarkedskæden Optimera, og regnskabet kan derfor ikke vise resultatet for virksomhederne alene.

Læs også: Kriseramte vvs'ere i gang med e-handel

”I mine mange år i denne branche har jeg aldrig tidligere oplevet en så hård konkurrence. Alt bliver sendt i udbud, og selv det, man tidligere kaldte meget små projekter, er der priskonkurrence på, ” siger Lars Fournais til dagbladet Børsen.

Han fortæller, at han er tilfreds med regnskabet i betragtning af de hårde tider i branchen og glæder sig ifølge avisen over, at Saint-Gobain Distribution Denmarks turnaround er lykkedes, og at byggemarkedskæden Optimera fik et flot overskud i årets sidste seks måneder.

Læs også: Sanistål øger overskuddet markant

Saint-Gobain Distribution Denmark faldende overskud kommer samtidig med at konkurrenterne Sanistål og Brdr. A & O Johansen i 2012 øgede deres overskud i forhold til året før.

- Opdateret 19. april.

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle