Brødrene Dahl opkøber endnu et IoT-selskab

Grossisten Brødrene Dahl og moderselskabet Saint-Gobain Distribution Denmark fortsætter deres strategiske satsning inden for IoT og sensorteknologi med købet af danske virksomhed, HumiTrack.

Brødrene Dahls investeringer og opkøb inden for sensorteknologi og IoT hænger sammen med en større digitaliseringsstrategi under Saint-Gobain Distribution Denmark. Foto: Brødrene Dahl.

Brødrene Dahl har det seneste år fulgt en ny strategisk retning, der skal digitalisere og optimere vandforsyningsbranchen. VVS-grossisten har med IoT-afdelingen, Smart Forsyning, fokuseret på dataaflæsning og sensorteknologi, der kan gøre hverdagen nemmere for både forsyningsselskaber og installatører. Løsningerne skaber bedre driftsøkonomi og større overblik over det dagsaktuelle forbrug og bidrager hermed til færre nedbrud og en grøn omstilling ved at fokusere på et mere bevidst og transparent forbrug.

Nu udvider Brødrene Dahl igen den digitale satsning og har indgået en aftale med den danske tech-virksomhed, HumiTrack. Aftalen er underskrevet, og Brødrene Dahl forventer at overtage aktiviteterne og medarbejderne i teknologivirksomheden i slutningen af februar. 

Det nordjyske tech-brand, HumiTrack, ledet af Mads Sørensen og Peter Mejlvang, har udviklet en helt ny måde at overvåge fugt i bygninger med et særligt IoT-system, der anvendes indenfor forsikrings- og skadesservice, men også nybyggeri og renovation. 

”Det digitale – i daglig tale kaldet IoT eller Internet-of-Things - er på vej ind i hele branchen, og vi er hele tiden på udkig efter nye segmenter og innovationer, der taler sammen med forsynings- og byggemarkedet. Med kompetencerne og know-how fra HumiTrack kan vi optimere brugen af ressourcerne for fugtproblematikker, og det tillægger vores kunder stor betydning og værdi,” siger Steen Christoffersen, Head of IoT, Brødrene Dahl.

LÆS OGSÅ: Kunstig intelligens skal flyttes fra skyen til IoT-devices

Teknologien halverer affugtningstiden

Fugtmåleren fra HumiTrack sender løbende data om niveauet af fugt i bygningerne. Når der affugtes, kan man reducere affugtningstiden markant samt spare på energiforbruget. Derudover undgår serviceteknikere manuelt at skulle overvåge affugterne og tørretiden – noget der normalt koster bygherrer og forsikringsselskaber dyrt. 

”Vi oplever en halvering af affugtningstiden med brugen af HumiTrack, hvilket ikke kun er godt for klimaet, men også betyder at installatører og håndværkere hurtigere kan færdiggøre arbejdet, og boligejerne hurtigere kan komme retur i deres bolig,” siger Mads Peter Sørensen fra HumiTrack. 

Ud over HumiTracks unikke målesensor får Brødrene Dahls desuden tilført viden og udviklingskompetencer fra teknologivirksomhedens medarbejdere, som fortsætter i nøgleroller i den nye konstruktion. 

”Jeg glæder mig personligt rigtig meget til samarbejdet med den agile, dygtige nordjyske udviklingsorganisation under ledelse af Mads og Peder. Deres idé får hos os en helt ny og global platform at blive rullet ud på, og den model kan være et forbillede for andre innovative og iderige udviklere landet over,” siger Steen Christoffersen.

Brødrene Dahls investeringer og opkøb inden for sensorteknologi og IoT hænger sammen med en større digitaliseringsstrategi under Saint-Gobain Distribution Denmark. Det nu udvidede kompetencecenter hos Brødrene Dahls Smart Forsyning er en del af Saint-Gobain IoT Sollutions under ledelse af Steen Christoffersen. Tidligere er selskabet MobilePeople og deres teknologi og udviklere opkøbt og integreret. Målet er først at vinde markedsandele i Danmark, siden bruge erfaringen herfra til at rulle ud i andre Saint Gobain-lande gennem det brede netværk af søsterselskaber. 

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

FIBER TO THE DESK (FTTD)

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

EET Danmark A/S
Kursus
AXIS Camera Station Essentials Kursus i Birkerød 28 okt 2026.

Axis

Dato

28.10.2026

Sted

EET Danmark, Bregnerødvej 133D - 3460 Birkerød

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København