Branchen: Ny lov om solceller er fuldstændig gak

Klima- og energiministeren er ved at lægge sidste hånd på en lov, der vil sende penge fra danske elkunder til solcelleanlæg i andre EU-lande.

Klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt åbner nu op for, at en del af de danske PSO-penge kan gå til vedvarende energiprojekter i udlandet. Foto: www.gittec.dk. .

Loven møder ikke megen forståelse hos direktør Alex Pedersen fra solcellefirmaet Klima/Energi:

"Det er fuldstændig gak. Hvorfor skal danske elkunder finansiere solcelleanlæg i Tyskland, Holland, Italien eller Grækenland. Det får vi ingenting ud af herhjemme”, siger han til borsen.dk.

I korte træk vil Lars Christian Lilleholt med loven sørge for, at 2,4 megawatt af et udbud på 20 megawatt solceller vil kunne gå til andre lande i EU.

"Vi ser helst, at de anlæg, der skal etableres med støtte fra danske elforbrugere, bliver sat op i Danmark til gavn for danske arbejdspladser," siger Flemming Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening til borsen.dk.

Ifølge formanden giver det ikke meget mening, at de danske elkunder skal betale for solcelleanlæg i andre EU-lande.

Læs også: Billige solceller vil snart svigte

Klima- og energiministeren mener, at kritikerne ”skyder gråspurve med kanoner”, fordi udbuddet på 2,4 megawatt er lille. Desuden fremhæver Lars Christian Lilleholt over for Børsen, at pengene kan tilfalde danske virksomheder, hvis de har de bedste tilbud.

- JKK  

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Maksimer sommersæsonen: Effektiv idriftsættelse og fejlfinding på 1500 V solcelleanlæg

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup