Brancheorganisation: Bedre sent end aldrig for erhvervsskoleeleverne

Tekniq Arbejdsgiverne glæder sig over, at landets erhvervsskoler har fået lov til at genåbne for lærlinge, der befinder sig på sidste år af deres uddannelse. Samtidig understreger organisationen behovet for en lærlingepakke, der kan sikre en fortsat strøm af faglærte.

Tekniq Arbejdsgiverne opfordrer regeringen til at sammensætte en hjælpepakke, der kan dække de fulde omkostninger for virksomheder med lærlinge..

Hos Tekniq Arbejdsgiverne er man tilfreds med undervisningsministerens beslutning om, at erhvervsskolerne nu også kan slå dørene op for lærlinge, der er i gang med sidste år af deres uddannelse. Før var det kun de kommende studenter, der fik lov til at vende tilbage til skolebænken.

”Det er det eneste rigtige, at lærlingene på landets erhvervsskoler endelig bliver inddraget i den gradvise genåbningsplan for ungdomsuddannelserne. I praksis betyder det, at de lærlinge, der er på sidste år af deres uddannelse, nu kan vende tilbage til skolerne”, siger Tina Voldby, underdirektør hos Tekniq Arbejdsgiverne, og uddyber:

Læs også: Risiko for markant færre praktikpladser i år

”Det er vigtigt for at sikre kvaliteten af undervisningen, som, ikke mindst når det gælder eksempelvis elektriker-, VVS-energispecialist-, smede- og industriteknikeruddannelserne, jo er baseret på, at eleverne kan træne og vise deres evner i praksis og ikke kun teoretisk,” siger Tina Voldby.

Hjælpepakke skal sikre fremtidige lærlinge
Hun ser derfor frem til, at eleverne inden længe kan vende tilbage til erhvervsskolerne, så snart undervisningen kan foregå under sundhedsmæssige forsvarlige forhold. Dog opfordrer hun samtidig til, at man fra politisk side hurtigst muligt får sammensat en såkaldt lærlingepakke, der kan stimulere strømmen af lærlinge både nu og i fremtiden.

”Der er et akut behov for en pakke, som dækker virksomhedernes fulde omkostninger ved at have lærlinge – og som samtidig indeholder en forlængelse af prøvetiden. Ellers risikerer vi, at indgåede uddannelsesaftaler opsiges i prøvetiden, eller at korte uddannelsesaftaler ikke forlænges, når coronakrisen dræner virksomhedernes ordrebøger”, siger Tina Voldby og fortsætter:

”Vi risikerer simpelthen at tabe en stor del af en lærlingeårgang på gulvet, ligesom virksomhederne tøver med at tage nye lærlinge ind. Begge dele kan i sidste ende betyde, at vi efter coronakrisen kommer til at mangle endnu flere faglærte, end der ellers var udsigt til”.

- HCL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup