Brancheorganisation: Forbedret håndværkerfradrag bør også dække materialer

Flere af Folketingets partier er klar til at forbedre håndværkerfradraget for at styrke erhvervslivet under og efter coronakrisen. Men skal fradraget for alvor batte, bør det også dække materialer og ikke som i dag kun håndværkernes arbejdsløn, mener Tekniq Arbejdsgiverne.

Det er det helt rigtige øjeblik at kigge på håndværkerfradragets størrelse og sammensætning, mener Simon O. Rasmussen, underdirektør hos Tekniq Arbejdsgiverne. .

Partier fra begge sider af salen i Folketinget bakker nu op om at styrke håndværkerfradraget i forsøget på at dæmpe følgevirkningerne af coronakrisen ude i landets virksomheder. Det har både SF, Venstre, Konservative, Nye Borgerlige og Dansk Folkeparti meldt ud.

”Vi glæder os over, at et bredt spektrum af landets politikere er klar til at bruge og styrke håndværkerfradraget i forsøget på at hæve aktiviteten og genskabe noget af den tabte produktion som følge af coronakrisen. Men vi opfordrer samtidig til, at politikerne løfter blikket, når de vurderer, hvad fradraget skal omfatte”, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør hos brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne, og uddyber:

”Der er brug for at hæve det fradragsberettigede beløb, og at det målrettes grønne investeringer i boligen, sådan som politikerne allerede taler om. Men det er mindst lige så vigtigt, at man udvider rammen for, hvad håndværkerfradraget dækker. Skal det for alvor have en positiv effekt på boligejernes lyst til fx at energirenovere deres hjem, så skal fradraget også kunne bruges til at dække materialeomkostninger, som jo oftest udgør den klart største del af regningen”.

Han mener, det er det helt rigtige øjeblik at kigge på håndværkerfradragets størrelse og sammensætning.

”Vi er i en hidtil uset presset situation, hvor det gælder om at tænke i hurtigtvirkende løsninger, hvis dansk økonomi og danske virksomheder skal komme godt igen efter coronakrisen. Grønne investeringer i boliger er noget, der kan give effekt på både kort og langt sigt – især hvis man også giver boligejerne mulighed for at overføre fradraget fra år til år, så det kan bruges i forbindelse med større investeringer i eksempelvis en varmepumpe”, siger Simon O. Rasmussen og fortsætter:

”Det er forståeligt, at politikerne gerne vil kigge nærmere på effekten af et forbedret håndværkerfradrag, inden kassen åbnes. Men vi appellerer til, at der ikke går for meget politisk kaffesnak i processen. For vi har brug for, at der sker noget her og nu”.

- JKK

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

04.02.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM ansætter ny kontorassistent som led i vækstrejsen

04.02.2026Installator.dk

Million-støtte til  AI-løft på elektriker- og VVS-uddannelserne

04.02.2026HIKVISION Europe B.V.

Sponseret

Are you using Hik-Partner Pro to it's fullest potential ?

04.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

04.02.2026Installator.dk

Ny direktør for VVS i Lemvigh-Müller

04.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny vejledning om køle-smøremidler

04.02.2026Installator.dk

Installationsvirksomhed i Frederikshavn går konkurs

03.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Din Fastbox er boostet med endnu mere fleksibilitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026