Brancheprofilen: Stor udfordring at følge Christiansborgs biorytmer

Per Langkilde, administrerende direktør i Gastech-Energi siden 1999, synes, han har verdens bedste job. Han er dog træt af skiftende tilskudsordninger, som skaber støj og spekulationer.

Per Langkilde, administrerende direktør i Gastech-Energi A/S..

Hvad er det bedste ved dit job?
Jeg er i en dynamisk virksomhed, hvor vi konstant arbejder på at udvikle os i forhold til det marked, vi beskæftiger os med. For 20 år siden handlede vi kun med olie, og nu har vi både gas, varmepumper og solceller. Vi har overskud til at fokusere på udviklingsopgaver, nye vareområder og forretningsområder, da vi har den ro, det giver at have dygtige og engagerede medarbejdere samt en god økonomi.

Per Langkilde, administrerende direktør i Gastech-Energi

Uddannelse:
HD, Aalborg Universitet 1988
Cand.merc., Aalborg Universitet 1988

Tidligere ansættelser:
Eldorado/Akvastabil Haderslev, eksportchef, 1992-1995
Salgschef, Gastech-Energi 1995-1998

Hvad er den største udfordring i dit arbejde lige nu?
Den største udfordring er at koordinere vores indsatser i markedet med de tiltag, der kommer fra politisk side. De sidste par år har vores politikere kommet med en række tiltag i form af tilskud og fradrag. Hver gang har der været talt længe og spekuleret meget i, hvad der måtte komme af tilskud, og det har givet en masse støj. Der er ikke nogle tilskudsordninger, der har givet mere aktivitet i branchen; aktiviteten er blot blevet skubbet lidt ud i fremtiden, og så har vi alle haft frygtelig travlt en periode. Så at følge Christiansborgs biorytmer er vores største udfordring; politikere er hverken det mest forudsigelige eller tilregnelige, man kan tænke sig. Det kunne være rart med mere permanente ordninger, så vi har noget at forholde os til.

Hvad er du mest stolt af i din karriere?
Det er svært at sige, hvad jeg er mest stolt af. Som menneske er jeg mere fokuseret på fremtiden og de muligheder, der er der, end jeg spekulerer over, hvad der skete i går. Jeg er selvfølgelig glad for at have været en del af den udvikling, Gastech-Energi har gennemgået de sidste 15 år. Det er den udvikling, der giver muligheder og ro til at møde morgendagens udfordringer.

Hvordan holder du dig fagligt opdateret, og hvor ser du dig selv om fem år?
Den ledelsesmæssige faglighed holder jeg opdateret gennem diverse netværk, mens den faglige udvikling kommer dels gennem vores brancheforening DEBRA og leverandørkontakter. Jeg har allerede verdens bedste og sjoveste job. Om fem år er jo nærmest i morgen, så der arbejder jeg samme sted med samme opgaver og formentlig nye udfordringer.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup