Bravida Danmark køber sjællandsk entreprenørvirksomhed

Hos Bravida Danmark har man øjnet muligheder i entreprenørvirksomheden JFE, der er en efterspurgt leverandør af fjernvarme- og gravearbejder på Sjælland.

Med købet af entreprenørvirksomheden JFE ønsker Bravida Danmark at styrke sin tilstedeværelse på Sjælland..

Med købet af samtlige aktier i JFE, JPE Materialeudlejning og JL vil Bravida bestræbe sig på at styrke sin tilstedeværelse på Sjælland med kompetencer inden for bl.a. fjernvarme- og gravearbejde.

Hos Bravida er man overbevist om, at de to virksomheder passer godt sammen: 

”Med integrationen med Bravida får JFE adgang til en stor og professionel organisation, som kan støtte op om den videre udvikling og vækst. Samtidig passer købet fint med Bravidas overordnede strategi om at være totalleverandør af tekniske ydelser”, siger Søren Frahm, der er regionsdirektør for Bravidas Region Øst.

Læs også: Lemvigh-Müller køber handelsvirksomhed fra 1901

Efter planen vil JFE blive en integreret del af Bravida, men virksomheden vil dog stadig fortsætte som selvstændig enhed under ledelse af den nuværende direktør og ejer Johnny Pedersen, der også ser muligheder i, at Bravida kan fortsætte JFE's arbejde i både fjernvarmecentraler og ejendomme.

”Med integrationen med Bravida tager vi næste skridt hen imod involvering i endnu større projekter, yderligere professionalisering og ekspansion”, siger han.

Til daglig beskæftiger JFE, JPE Materialeudlejning og JL i alt ca. 100 medarbejdere og har hovedafdeling i Køge. Købet af samtlige aktier i virksomhederne er imidlertid betinget af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens godkendelse.

- EL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup