Bravida vil sænke omkostningerne til indkøb

Bravida vil benytte færre leverandører på nordisk og nationalt niveau og dermed reducere omkostningerne til indkøb.

For at fastholde den nuværende positionen i markedet er det nødvendigt for Bravida at reducere omkostningerne til indkøb. Det melder virksomhedens koncernchef Staffan Påhlsson ud i en pressemeddelelse.

”Vi ser en tydelig trend hen i mod udenlandske installationsvirksomheder, som øger sin tilstedeværelse i Norden ved at konkurrere med lave personaleomkostninger og materialer indkøbt til lavere priser på deres egne hjemmemarkeder. Vores kunder foretager også deres indkøb i lande med lavere priser end i de nordiske lande. For at bevare vores konkurrencekraft i fremtiden skal Bravida sænke indkøbsomkostningerne”, siger Staffan Påhlsson.

Siden 2012 har koncernen på skandinavisk plan gennemført et effektiviseringsprogram tilpasset installations- og serviceprojekter og med udgangspunkt i principperne for ”lean construction”.

Færre leverandører
Bravida tager nu næste skridt og indleder et nyt projekt, der har som mål at opbygge en langsigtet leverandørbase med færre leverandører. I samarbejde med udvalgte leverandører skal Bravida effektivisere hele værdikæden. Det indebærer et øget fokus på produktvalg og hele indkøbsprocessen.

”Sammen med vores leverandører skal vi arbejde på at kunne give vores kunder konkurrencedygtige priser. Vi skal sænke vores indkøbsomkostninger i Bravida med 10 procent ved hjælp af et fokuseret arbejde med vores indkøb. Med rette pris, rigtigt produktvalg og forbedrede processer er det muligt”, siger koncern-indkøbschef i Bravida, Lars Korduner.

Den 20. november deltog de største grossister i Norden på et informationsmøde hos Bravida, hvor de blev informeret om den nye strategi og det overordnede mål på 10 procent reduktion af indkøbsomkostningerne.

-LA

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Skal du nå det i år?

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole