Bred politisk aftale sikrer økonomi til udbygning af elnettet

Det danske elnet skal udbygges for at kunne levere den nødvendige strøm til den grønne omstilling af alt fra biler til industrielle varmepumper. Med aftalen kan elnetselskaberne opkræve en ekstra afgift hos forbrugerne til udbygningen.

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard har indgået den nye aftale med SF, Liberal Alliance, Konservative, Enhedslisten, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti og Alternativet.. Foto: Regeringen.dk

Aftalen, der blev indgået mandag mellem regeringen og et bredt flertal i Folketinget betyder, at elnetselskaberne fremover får et elektrificeringstillæg til investeringer, så eldistributionsnettet ikke bliver en flaskehals for den grønne omstilling, skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.

“Elnetvirksomhederne spiller en afgørende rolle med at løfte denne samfundsopgave, og det er nu lykkedes at binde en aftale sammen - både med input fra branchen og med politiske prioriteringer af den grønne omstilling og med hensyn til rimelige elregninger. Det er Danmark, når det er bedst,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.

Ifølge Green Power Denmark er det nye elektrificeringstillæg et resultat af “en konstruktiv proces mellem branche og myndigheder med det fælles formål at skabe incitament til både at investre i nyt net og udnytte det eksisterende kollektive net”.

“Elnetselskaberne er i fuld gang med at speede op for investeringerne i elnettet for at sikre en hurtig elektrificering og grøn omstilling. Derfor er det glædeligt, at regeringen på basis af en god dialog med netselskaberne har fået bred politisk opbakning til at sikre robuste økonomiske rammer for de store investeringer”, siger Jesper Hjulmand, bestyrelsesleder for Green Power Denmark.

I Dansk Fjernvarme glæder man sig også over den nye aftale:

“I de kommende år forventes det, at fjernvarmesektoren bliver en af de allerstørste elforbrugere i landet. Derfor er vi også tilfredse med, at myndighederne monitorerer og evaluerer om det nye elektrificeringstillæg rammer rigtigt i de kommende år,” siger Michael Søgaard Schrøder, der er chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

Aftalen betyder, at elnetselskaberne får bedre mulighed for at opkræve penge fra forbrugerne via tariffer samtidig med, at de afholder omkostningerne til udbygning af nettet.

Ifølge ministeriet forventes ekstraudgiften i 2040 at udgøre ca. 43 kr. for en gennemsnitlig husstand med et elforbrug på 4.000 kWh.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

19.08.2025Installator.dk

Brødrene Dahl henter profil fra Lemvigh-Müller

18.08.2025Installator.dk

AO Johansen løfter forventningerne efter stærkt kvartal

15.08.2025Installator.dk

Brandsikkerhed i solcelleanlæg udfordret

14.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Guide til opsætning af sikkerhedscontroller (SLC) på SERCOS-netværk

13.08.2025Carlog System

Sponseret

Carlog System får dine systemer til at spille sammen og gør hverdagen lettere

13.08.2025Installator.dk

Odense værtsby for førende robotkonference

13.08.2025Installator.dk

Ny direktør for Bravida Entreprise Øst

13.08.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

25.06.2025

Sted

Online + classroom

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup