Bred politisk aftale sikrer økonomi til udbygning af elnettet

Det danske elnet skal udbygges for at kunne levere den nødvendige strøm til den grønne omstilling af alt fra biler til industrielle varmepumper. Med aftalen kan elnetselskaberne opkræve en ekstra afgift hos forbrugerne til udbygningen.

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard har indgået den nye aftale med SF, Liberal Alliance, Konservative, Enhedslisten, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti og Alternativet.. Foto: Regeringen.dk

Aftalen, der blev indgået mandag mellem regeringen og et bredt flertal i Folketinget betyder, at elnetselskaberne fremover får et elektrificeringstillæg til investeringer, så eldistributionsnettet ikke bliver en flaskehals for den grønne omstilling, skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.

“Elnetvirksomhederne spiller en afgørende rolle med at løfte denne samfundsopgave, og det er nu lykkedes at binde en aftale sammen - både med input fra branchen og med politiske prioriteringer af den grønne omstilling og med hensyn til rimelige elregninger. Det er Danmark, når det er bedst,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.

Ifølge Green Power Denmark er det nye elektrificeringstillæg et resultat af “en konstruktiv proces mellem branche og myndigheder med det fælles formål at skabe incitament til både at investre i nyt net og udnytte det eksisterende kollektive net”.

“Elnetselskaberne er i fuld gang med at speede op for investeringerne i elnettet for at sikre en hurtig elektrificering og grøn omstilling. Derfor er det glædeligt, at regeringen på basis af en god dialog med netselskaberne har fået bred politisk opbakning til at sikre robuste økonomiske rammer for de store investeringer”, siger Jesper Hjulmand, bestyrelsesleder for Green Power Denmark.

I Dansk Fjernvarme glæder man sig også over den nye aftale:

“I de kommende år forventes det, at fjernvarmesektoren bliver en af de allerstørste elforbrugere i landet. Derfor er vi også tilfredse med, at myndighederne monitorerer og evaluerer om det nye elektrificeringstillæg rammer rigtigt i de kommende år,” siger Michael Søgaard Schrøder, der er chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.

Aftalen betyder, at elnetselskaberne får bedre mulighed for at opkræve penge fra forbrugerne via tariffer samtidig med, at de afholder omkostningerne til udbygning af nettet.

Ifølge ministeriet forventes ekstraudgiften i 2040 at udgøre ca. 43 kr. for en gennemsnitlig husstand med et elforbrug på 4.000 kWh.

-emte

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

VARMEPUMPER TIL ALT OG ALLE

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

13.02.2025Installator.dk

Undersøgelse: Sortsyn betyder fravalg af grønne løsninger

12.02.2025Installator.dk

Ny chef for Bauhus i Hjørring

11.02.2025Installator.dk

Positivt 4. kvartal pynter på Bravida-regnskab

11.02.2025Geovent

Sponseret

Stort tillykke til Philip og Marianne som begge kan kalde sig faglært

10.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Novafos sikrer vandforsyningen med avanceret hydraylisk model

Ny treårig overenskomst sætter fleksibilitet i højsædet

10.02.2025Installator.dk

07.02.2025Installator.dk

Better Energy får opbakning til rekonstruktionsplan fra kreditorerne

07.02.2025Installator.dk

Aftale om statsstøttet brintrør til Tyskland på plads

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Condair A/S
Webinar
𝐃𝐚𝐭𝐚𝐜𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐜𝐨𝐨𝐥𝐢𝐧𝐠

Den 18. februar kl. 15:00 kan du deltage i vores gratis webinar om køling og befugtning af datacentre.

Dato

18.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding