Byge af anbefalinger skal lette de administrative byrder

En lang række anbefalinger, der skal lette de administrative byrder for ikke mindst de små og mellemstore virksomheder, er nu landet på erhvervsministerens bord. Et af forslagene er et konkret reduktionsmål på 25 pct. Et andet er, at 10 år gamle regler skal underlægges en automatisk saneringsproces.

Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, er godt tilfreds med de mange forslag, der skal lette de administrative byrder for virksomheder.. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne

Otte generelle forslag og 40 konkrete anbefalinger er blevet resultatet af en arbejdsgruppes gennemgang af de bureaukratiske og administrative regler, der dagligt trækker tænder ud i danske virksomheder.

“Det er tid til, at vi langt om længe tager et opgør med de mange unødvendige regler og byrder, som i den grad hæmmer danske virksomheders konkurrenceevne. Derfor er jeg meget glad for de mange anbefalinger, som vi er blevet enige om i dag på baggrund af gode dialoger med erhvervslivet. Nu skal vi have omsat anbefalingerne til handling sammen med regeringen,” siger Hans Andersen, finansordfører i Venstre og formand for den parlamentariske arbejdsgruppe.

Blandt forslagene er, at det skal gøres lettere at indberette til Danmarks Statistik, hvor besværlige indberetningsskabeloner, dobbeltindberetninger og mange indberetningskrav udfordrer ikke mindst små og mellemstore virksomheder.

Også et forslag om at gøre det lettere at få refunderet sygedagpenge er kommet med på listen.

Og forslagene hilses velkommen af TEKNIQ Arbejdsgiverne.

“Som enhver haveejer ved, så er der brug for at beskære buske og træer for at det hele ikke gror til. Det er netop tilfældet med de administrative byrder, som over årene har skabt et vildnis af forgreninger, der langsomt kvæler erhvervslivets virkelyst. Derfor er det helt rigtigt set, at politikerne nu viser en vej ud af buskadset,” siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Arbejdsgruppen blev nedsat i oktober i fjor og anbefalingerne hilses også velkommen af Jakob Brandt, der er adm. direktør i SMVdanmark, der især er tilfreds med forslaget om at reducere de administrative byrder med 25 pct.:

“Arbejdsgruppen foreslår et ambitiøst reduktionsmål på 25 procent. Det er et forslag, vi længe har slået på tromme for i SMVdanmark. Det vil give små virksomheder mere tid til at fokusere på drift og vækst, og der ligger en potentiel besparelse i milliarder af kroner i tabt arbejdstid, når man ikke længere skal bruge tid på tidskrævende indregistreringer og rapporteringer,” siger Jakob Brandt. 

Nu har erhvervsminister Morten Bødskov tre måneder til at give en skriftlig tilbagemelding på de mange forslag.

Du kan læse om alle forslagene HER.

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026Installator.dk

Ny DI-brancheplatform skal give teknik- og installationsvirksomheder en større stemme

23.01.2026VELTEK

Sponseret

Branchen er klar og messegulvet er fuldt booket

23.01.2026Installator.dk

Ewii lader droner lede efter utætheder

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup