Bygge- og ejendomsbranchen holder topmøde i Vejle

For første gang samles beslutningstagere i den danske bygge- og ejendomsbranche under samme tag i to dage. Det sker i forbindelse med nyskabelsen Ejendomsdagene. Blandt talerne er klimaminister Martin Lidegaard.

Ejendomsdagene, som fra starten kan kalde sig branchens største netværksbegivenhed for bygherrer, mæglere, ejendomsselskaber, developere, den finansielle sektor, førende advokater, rådgivende ingeniører, entreprenører og arkitektfirmaer med flere afholdes i dagene 6.-7. september på Hotel Vejle Fjord uden for Vejle. Arrangør er Estate Media Media, Nordens største mediehus med fokus på bygge- og ejendomsbranchen.

Ejendomsdagene er inspireret af Fastighetsdagene i Sverige og Eiendomsdagene i Norge, som på kort tid er blevet til nogle af årets vigtigste begivenheder for ejendomsbranchens nøglepersoner i de to lande.

Lige som de skandinaviske forbilleder byder Ejendomsdagene på et tæt program, hvor en bred vifte af indlæg vil gennemgå de muligheder og udfordringer, som det danske bygge- og ejendomsmarked står over for lige nu og på længere sigt. Programmet har desuden indlagt gode muligheder for debat og netværksmuligheder, og prisuddelingen finder sted i forbindelse med den store gallamiddag den 6. september.

"Emnerne på dagsordenen er målrettet til at give deltagerne det fulde overblik over, hvor den danske ejendomsbranche står, hvad der er i vent,e og hvordan det bedst gribes an forretningsmæssigt. Særligt er nytænkning og vejen ud af krisen et gennemgående tema. Dermed understøttes branchens stigende efterspørgsel efter videndeling, der kan omsættes til handling, siger Nikolaj Pfeiffer, CEO Nordic, Estate Media.

Indlæggene leveres af danske topfolk som Per W. Hallgren, adm. direktør i Jeudan, Jesper Damborg, adm. direktør i Saxo Properties, Hans Vestergaard, indehaver af Colliers International Danmark, Helge J. Pedersen, Global Chief Economist, Nordea og Mette Kynne Frandsen, CEO, Henning Larsen Architects.

Fra udlandet kommer blandt andre Mark Clacy-Jones, Head of Indices & Group Research, IPD London, Jonas Grandér, CEO Nordika Fastigheter og Thomas Lindström, Managing Director, The Carlyle Group.

Ejendomsdagene afsluttes med et indlæg af klima- energi- og bygningsminister Martin Lidegaard om regeringens tiltag og incitamenter, der skal fremme en grøn omstilling i branchen.

På Ejendomsdagene uddeles også for første gang Estate Magasins 5 priser til branchens bedste årspræstationer i udvalgte kategorier.

Maximalt 100 personer kan deltage.

www.ejendomsdagene.dk

-KPE

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia