Bygge- og ejendomsbranchen holder topmøde i Vejle

For første gang samles beslutningstagere i den danske bygge- og ejendomsbranche under samme tag i to dage. Det sker i forbindelse med nyskabelsen Ejendomsdagene. Blandt talerne er klimaminister Martin Lidegaard.

Ejendomsdagene, som fra starten kan kalde sig branchens største netværksbegivenhed for bygherrer, mæglere, ejendomsselskaber, developere, den finansielle sektor, førende advokater, rådgivende ingeniører, entreprenører og arkitektfirmaer med flere afholdes i dagene 6.-7. september på Hotel Vejle Fjord uden for Vejle. Arrangør er Estate Media Media, Nordens største mediehus med fokus på bygge- og ejendomsbranchen.

Ejendomsdagene er inspireret af Fastighetsdagene i Sverige og Eiendomsdagene i Norge, som på kort tid er blevet til nogle af årets vigtigste begivenheder for ejendomsbranchens nøglepersoner i de to lande.

Lige som de skandinaviske forbilleder byder Ejendomsdagene på et tæt program, hvor en bred vifte af indlæg vil gennemgå de muligheder og udfordringer, som det danske bygge- og ejendomsmarked står over for lige nu og på længere sigt. Programmet har desuden indlagt gode muligheder for debat og netværksmuligheder, og prisuddelingen finder sted i forbindelse med den store gallamiddag den 6. september.

"Emnerne på dagsordenen er målrettet til at give deltagerne det fulde overblik over, hvor den danske ejendomsbranche står, hvad der er i vent,e og hvordan det bedst gribes an forretningsmæssigt. Særligt er nytænkning og vejen ud af krisen et gennemgående tema. Dermed understøttes branchens stigende efterspørgsel efter videndeling, der kan omsættes til handling, siger Nikolaj Pfeiffer, CEO Nordic, Estate Media.

Indlæggene leveres af danske topfolk som Per W. Hallgren, adm. direktør i Jeudan, Jesper Damborg, adm. direktør i Saxo Properties, Hans Vestergaard, indehaver af Colliers International Danmark, Helge J. Pedersen, Global Chief Economist, Nordea og Mette Kynne Frandsen, CEO, Henning Larsen Architects.

Fra udlandet kommer blandt andre Mark Clacy-Jones, Head of Indices & Group Research, IPD London, Jonas Grandér, CEO Nordika Fastigheter og Thomas Lindström, Managing Director, The Carlyle Group.

Ejendomsdagene afsluttes med et indlæg af klima- energi- og bygningsminister Martin Lidegaard om regeringens tiltag og incitamenter, der skal fremme en grøn omstilling i branchen.

På Ejendomsdagene uddeles også for første gang Estate Magasins 5 priser til branchens bedste årspræstationer i udvalgte kategorier.

Maximalt 100 personer kan deltage.

www.ejendomsdagene.dk

-KPE

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
EL & TEKNIK 2026 - Ses vi?

Kom og besøg os på stand SJF-6165

Dato

05.05.2026

Sted

Odense Congress Center

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Skanderborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

05.05.2026

Tid

08:00

Sted

Hotel Skanderborghus, Dyrehaven 3, 8660 Skanderborg

Erik Larsen & Søn
Messe
Ses vi på tirsdag?

eller onsdag eller torsdag? Vi står klar på stand C-4058 på El & Teknik.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Odense Congress Center

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader. Kuldebroernes relative betydning stiger med øgede isoleringstykkelser, og derfor er det med den fortsatte skærpelse af energikravene vigtigt hele tiden at have fokus på kuldebroer.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Udvidet kursus

Det påpeges i Bygningsreglementets kapitel 11, at kuldebroer er meget vigtige at medtage i beregningen af varmetabet, da kuldebroer potentielt kan medføre et 50-70% højere transmissionstab i en bygning. Det er derfor afgørende for bygningers energieffektivitet at kunne udpege og kvantificere kuldebroer.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn