Caverion går forrest med adfærdskodeks

Caverion har en nultolerance, når det kommer til seksuel chikane, mobning og bestikkelse på arbejdspladsen. Det betyder, at virksomheden har skabt en kultur og et adfærdskodeks, der skal nå ud til koncernens samtlige 16.000 medarbejdere.

Caverion har en nultolerancepolitik over for sexchikane og anden grænseoverskridende, ubehagelig adfærd. Det inkluderer blandt andet, at alle 16.000 medarbejdere skal kende til virksomhedens regler og standpunkter. Foto: Caverion. .

Seksuel chikane, mobning og generelt dårlig adfærd hører ikke til på arbejdspladsen. Det mener de fleste ledere, blandt andre hos teknikentreprenøren Caverion, hvor man ser god, kollegial adfærd som værende så vigtigt, at virksomheden har udviklet et adfærdskodeks og en whistleblowerordning, hvor medarbejdere anonymt kan rapportere brud på adfærdsreglerne. Det skriver Berlingske Business.

Det 16 sider lange adfærdskodeks handler ud over mobning og chikane også om bestikkelse, sikkerhed, hvidvask og miljø.

Læs også: Holdånd via Facebook

Alle medarbejderne skal kende til virksomhedens standpunkter og adfærdsregler, hvorfor de ansatte i disse dage får obligatorisk træning i, hvordan de overholder de forskellige regler. Ledelsens klare retninger og udmeldinger betyder nemlig en hel del, mener den finske entreprenørs danske divisionschef, Michael Højgaard:

”Det starter med, at man som ledelse siger, at man har nogle holdninger og kommunikerer dem til medarbejderne. Så vil medarbejdernes holdninger flytte sig enormt over tid”, siger Michael Højgaard, Caverions danske divisionschef. .

”Det starter med, at man som ledelse siger, at man har nogle holdninger og kommunikerer dem til medarbejderne. Så vil medarbejdernes holdninger flytte sig enormt over tid. Det, som folk syntes, var passende for ti år siden, synes vi er helt upassende i dag”, siger Michael Højgaard til Berlingske Business.

Læs også: Caverion Danmark bliver en selvstændig division i 2018

Caverions nultolerance i forhold til sexchikane er et vigtigt skridt på vejen mod en udelukkende sund arbejdskultur. I forskningsrapporten "Seksuel chikane på arbejdspladsen - Faglige, politiske og retlige spor" fra Aalborg Universitet bliver virksomheden fremhævet som et eksempel på ”best practise”, når det handler om, hvordan man undgår sexchikane og anden dårlig adfærd på arbejdspladsen. Brancheorganisationen DI roser derudover også Caverion for at have udviklet en kultur, hvor man taler ordentligt til hinanden – også til de kvindelige kollegaer, der bevæger sig i en mandsdomineret branche.

Caverion har i alt 16.000 medarbejdere, heraf 1.000 i Danmark, hvor man prioriterer at have en ligelig fordeling af mandlige og kvindelige ansatte.

-CHM 

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup