Damixas nye luksus brusersæt

Man tager ikke blot et brusebad for at blive ren, i dag er et brusebad ligeså meget forbundet med en oplevelse, et afbræk fra hverdagen, afstresning og nydelse.

De sidste to år har Damixa udviklet sit sortiment af brusersæt og lancerer nu som prikken over i’et Eliza. Et luksuriøst brusersæt med et 300 mm stort hovedbruser. Det nye Eliza brusersæt har mange designfeatures som gør produktet mere brugervenligt og ydermere er det et stilfuldt produkt som passer ind i de fleste moderne badeværelser.

Det første som falder en ind når man ser Eliza er det store flotte bruserhoved i rustfrit stål. Bruserhovedet er udstyret med Rub Clean, så kalk let fjernes blot ved at gnide en finger hen over den fleksible gummioverflade. Når bruseren skal monteres kan højden justeres, så den passer med højden i badeværelset. Bruserstangen er tynd på trods af det store bruserhoved, og det passer perfekt til den mikrofonformede metal håndbruser. Der er ingen sæbeskål og omskifteren er integreret, så produktet er både elegant, flot at se på og nemt at rengøre.

Et brusersæt til alle
”I dag er brusersæt med hovedbrusere næsten standard i alle nybyggerier samt ved renovering af badeværelset. Et brusersæt med en hovedbruser højner oplevelsen af at tage et brusebad, men komplette brusersæt med hovedbrusere har hidtil været forbundet med en høj pris. Damixas sortiment dækker nu behov fra enkle og funktionelle til de mere designede i form af Slate og G-Type og da priserne starter rigtigt lavt, er hovedbrusere nu tilgængelige for alle”, siger Lars Bladt, CEO hos Damixa.

Bruserne skal ikke blot være pæne, de skal også være funktionelle, derfor er Damixas termostatbatterier udstyret med Eco-Save og skoldningsspærre for at spare vand og energi. Alle brusere med undtagelse af G-Type har en fleksibel bruserstang, således at højden kan justeres efter lofthøjden i badeværelset samt indstilles efter den person som tager brusebad.

Kom og se et bredt udvalg af Damixas brusersæt, på vores stand i hal C 4713.

Om Damixa
Damixa er en danskejet virksomhed med hovedkvarter i Odense NØ. Damixa blev stiftet i 1932 og er i dag kendt i hele verden for flot og stilrent, dansk design, høj funktionalitet og stor brugervenlighed. Det er kvaliteter der har været i højsædet siden Damixa blev grundlagt, og sådan vil det også være i fremtiden. 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.07.2025Unidrain A/S

Sponseret

Her er modtagerne af Unidrains Talentlegat 2025

30.06.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Local Expertise Supporting Denmark’s Energy Transition

30.06.2025TOTO

Sponseret

TOTO passerer et salg på 13 mio. douche-toiletter

25.06.2025Purus

Sponseret

Miljødeklarationer med livscyklusperspektiv

23.06.2025TOTO

Sponseret

Skal du spules bagi?

17.06.2025Ordrestyring.dk

Sponseret

KUNDECASE: Øresund VVS

17.06.2025Brødrene Dahl A/S

Sponseret

En kuglehane er da ikke bare en kuglehane!

16.06.2025Minimax Danmark

Sponseret

Hvem har 40 års erfaring i ryggen?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup