Danfoss-produkter skal gøre verdens næsthøjeste bygning klimavenlig

Danfoss skal levere teknologi til Shanghai Tower, der ender med at blive verdens næsthøjeste bygning og Kinas højeste. Ambitionen for det nye byggeri om at leve op til de strengeste klimakrav og blive en af verdens grønneste skyskrabere, skal blandt andet opnås gennem brug af Danfoss-produkter.

Shanghai Tower bliver verdens næsthøjeste bygning, men samtidig også en af verdens mest klimavenlige skyskrabere. Shanghai Tower er under konstruktion og ses til venstre i billedet. .

Fakta om Shanghai Tower

Tårnet bliver 632 meter højt og består af 121 etager.
 
Bygningens i alt 576.000 kvadratmeter skal fordelles på butikker, et hotel, kontorer, kulturfaciliteter og udsigtsposter på toppen.
 
Bygningen forventes færdigbygget i november 2015.
 
Tårnet bliver verdens næsthøjeste bygning efter Burj Khalifa i Dubai.
 
Kilde: Danfoss
 

Udviklingen stiller nye krav til byggerierne i Kina om blandt andet at reducere energiforbruget og forureningen. Det har øget efterspørgslen på Danfoss-produkter, der sparer energi.

Det har senest resulteret i flere ordrer til Shanghai Tower, heriblandt en ordre på 6.700 ventiler, der skal styre køle- og varmesystemerne i den 632-meter høje bygning.

Det er det største antal af den slags ventiler, som danske Danfoss nogensinde har leveret til en bygning.    

Læs også: Danfoss åbner unikt indeklima testcenter  

Danfoss-produkterne vil bidrage til at gøre Shanghai Tower til et af verdens mest klimavenlige byggerier og styrke den danske virksomheds position på det hurtigt voksende kinesiske marked.  

”I Kina kommer der mere og mere fokus på at opføre og renovere bygninger, så de bruger mindst muligt energi og reducere forureningen. Og her står vi stærkt med vores energieffektive løsninger. De store ordrer til Shanghai Tower er vigtige milepæle for Danfoss i Kina og en god reference, der kan føre mere med sig”, siger Christian Overgaard, direktør for Danfoss i Kina.

Ventil kan skære en femtedel af energiforbrug
De 6.700 reguleringsventiler i Shanghai Tower vil automatisk sikre en præcis regulering og optimal gennemstrømning af vand i det kilometerlange rørsystem.

“Over 50 procent af bygningens energiforbrug kommer fra varme-, ventilations- og aircondition-systemerne. Ved at bruge vores reguleringsventiler kan man skære 20 procent af energiforbruget, og det betyder meget for ejeren”, siger Lv Guosheng, salgsingeniør hos Danfoss i Kina og leder af projektet.  

Danfoss vil også levere 660 frekvensomformere til køle- og varmesystemerne, som skal sikre, at pumperne, kompressorerne og ventilatorerne aldrig kører hurtigere end nødvendigt for at sikre den rette temperatur.

Læs også: Tema: Energirenovering

Teknologien kan føre til ekstra besparelser på 20-40 procent. 

Shanghai Tower har allerede fået tildelt den amerikanske guld-certificering i ”Leadership in Energy and Environmental Design” og den kinesiske “Three star green building”-standard, som er den højeste, der kan opnås i Kina. 

-TK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup