Danmarks bedste renovering skal kåres

Frem til mandag den 3. marts 2014 kan renoveringsprojekter, der fortjener særlig anerkendelse, indstilles til Renover prisen 2014.

Renover prisen ønsker at modtage indstillinger til prisen fra alle, der synes, de kender et renoveringsprojekt, der fortjener anerkendelse. Foto: Renover prisen.

Renover prisen er en pris, der uddeles af Realdania og GI. Foto: Renover .

Frem til mandag den 3. marts kan alle, der har bud på renoveringsprojekter, som fortjener titlen ”Danmarks bedste renovering”, indstille projekter til Renover prisen 2014.

Renover prisen er stiftet af Realdania og GI med henblik på at anerkende renoveringsprojekter, der er med til at vise vejen for, hvordan man bedst løser den store samfundsmæssige opgave, det er at få opdateret den eksisterende bygningsmasse i Danmark. 

Renover prisen skal give renovering den synlighed og status, som den fortjener, og inspirere til bedre renovering af bygninger. 

Selv om renovering fylder mere end halvdelen af den samlede produktion i byggebranchen, er det primært nybyggeri, der bliver belønnet med priser, men det laver Renover prisen om på. 

Prisen hylder nemlig et helt projekt frem for en enkelt bidragsyder – det er en pris til alle, der har været involveret i det vindende projekt – lige fra bygherre til rådgivere og håndværkere.

For at et projekt kan nomineres til prisen, skal det blandt andet være gennemført i Danmark, være færdiggjort inden for de seneste 5 år, og være taget i brug i mindst et halvt år.

Renover prisen 2013

Sidste år blev seks projekter nomineret til prisen på baggrund af 107 indstillede projekter. De seks projekter var:
 
  • Erhvervsbyggeriet Henkel i Valby, København
  • Boligbyggeriet Langkærparken, Tilst, Aarhus
  • Kultur- og erhvervsbyggeriet Nordkraft, Aalborg
  • Fritidsinstitutionen Poplen, Roskilde
  • Boligbyggeriet Ryesgade 30, Nørrebro København 
  • ?Kulturhuset Vestermølle, Skanderborg
  • ?Ryesgade 30 blev kåret som vinderen ved en prisfest i Mogens Dahl koncertsal.

Flere projekter skal indstilles til prisen
Statslige, kommunale og almene renoveringsprojekter var svagt repræsenteret ved dette års indstillinger. Derfor har de specielt fokus, så de bliver betydeligt bedre repræsenteret i 2014.

”Staten, kommunerne og de almene boligorganisationer administrerer tilsammen mange millioner kvadratmeter bygninger, som udgør en betydelig andel af de fysiske rammer om vores velfærdssamfund. Derfor er det vigtigt, at vi fremtidssikrer de bygninger gennem renovering. Det er vigtigt at få gode eksempler på den form for renovering frem i lyset. Derfor håber vi, at der bliver indstillet flere af sådan nogle projekter,” siger Hans Peter Svendler, der er direktør i Realdania.

Samtidig opfordrer Realdania og GI de private bygherrer og arkitekt-, ingeniør- og entreprenørvirksomheder, som var godt repræsenterede blandt indstillingerne i 2013, til fortsat at indstille til prisen:

”Blandt indstillingerne til Renover prisen 2013 så vi mange gode projekter, hvor branchen havde arbejdet på tværs af faggrænser og udfordret de konventionelle normer inden for renovering. Vi er sikre på, at der stadig gemmer sig mange gode eksempler på det rundt omkring i landet. Derfor er det vigtigt, at bygherrer, arkitekter, ingeniører og entreprenører indstiller projekter igen,” siger Lars Axelsen, der er administrerende direktør i GI.

Projekter kan indstilles via hjemmesiden www.renover.dk. De nominerede projekter offentliggøres ultimo juni. Vinderen får udover æren 100.000 kr. at fejre prisen for og kåres ved en prisfest den 11. september 2014.

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

29.04.2025Installator.dk

Københavns Kommune skifter til intelligent LED: 160.000 armaturer udskiftes

28.04.2025Belimo A/S

Sponseret

Mød Belimo på VVS’25, hvor vi fejrer 50 år med god energi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025