Danmarks første eux-elektrikere er færdiguddannede

Elbranchens nye kombinationsuddannelse, eux, har fået de første elever igennem. I alt har 34 studerende fra hele landet taget og bestået den både praktiske og teoretiske uddannelse.

Uddannelsen har krævet en ekstra indsats fra eleverne, der sammen med den gymnasiale uddannelse har haft, hvad der svarer til et fuldtidsarbejde. .

34 elever har som de første i Danmark gennemført den fire år og syv måneder lange uddannelse som eux-elektriker. Det skriver installationsbranchens arbejdsgiver- og erhvervsorganisation, Tekniq, i en pressemeddelelse.

Det er det faglige udvalg for elektrikeruddannelsen, der står bag tilrettelæggelsen af uddannelsen. I udvalget samarbejder fagforeningen Dansk El-forbund og Tekniq om elbranchens lærlingeuddannelser. Eux-uddannelsen er speciel, fordi den kombinerer en faglig uddannelse og en studentereksamen i én.

<p>”Eux-elektrikerne højner niveauet i en branche, hvor viden er afgørende”</p>

Jørgen Juul Rasmussen, formand for Dansk El-forbund

En kombination af teori og praksis
Kombinationen af teori og praktisk læring er stadig ny i el-verdenen, men har vist sig som en succes, skriver Tekniq i pressemeddelelsen. Målet med uddannelsen er at give eux-elektrikerne analytiske evner og kompetencen til hurtigt at omsætte viden til praksis. Desuden bliver eleverne rustet til at holde overblik og tænke innovativt.

Læs også: Tekniq: Akut mangel på VVS-energilærlinge

Formand for Dansk El-forbund, Jørgen Juul Rasmussen, glæder sig over den nye uddannelse og de 34 dimittender:

”Jeg ser den nye uddannelse som en klar karriereuddannelse, hvad enten de (eleverne red.) satser på en god jobkarriere eller allerede har besluttet sig for at læse videre. Med eux-elektrikerne ser vi en ny type teknikere, som mestrer den afgørende kombination mellem solid faglig ballast og teorietisk viden”, siger Jørgen Juul Rasmussen og fortsætter:

”Eux-elektrikerne højner niveauet i en branche, hvor viden er afgørende”.

Ikke en let uddannelse
Kombinationen har dog også krævet ekstra indsats fra eleverne, der sammen med den gymnasiale uddannelse har haft, hvad der svarer til et fuldtidsarbejde og ”kun” fem-seks ugers ferie om året. Det er betydeligt lavere end på andre ungdomsuddannelser.

Formand for Tekniq, Henrik Fugmann, beskriver eux som en eliteuddannelse:  

”Eux-uddannelsen er Danmarks sværeste ungdomsuddannelse. Det er en uddannelse for dem, som er skarpe, ambitiøse og vil lidt mere. Det kræver mere end man tror at gennemføre både en faglig og en gymnasial uddannelse. Eux-elektrikerne er som elitetropper. Med deres høje kompetencer skal de være med til at løfte branchen og gøre branchen stærkere. De går en lys fremtid i møde”, siger Henrik Fugmann.

Læs også: Elektrikerlærling får medalje for topkarakterer

Flertallet af de 34 på det første hold uddannede eux-elektrikere, ønsker at læse videre enten i år eller lidt senere.

-CHM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark