Dansk Byggeri: Skolernes dårlige indeklima kalder på kommunal prioritering

Selvom der fra tid til anden renoveres på landets folkeskoler, er indeklimaet stadig et markant problem, der går ud over elevernes koncentration og indlæring. Og det er noget, kommunerne bør forholde sig til, mener Dansk Byggeri.

Vil man sikre et ansvarligt indeklima og en bedre indlæring hos eleverne, bør man installere bedre og velfungerende ventilationssystemer, vurderer Realdania. Arkivfoto..

Lange skoledage i bygninger, der ikke er egnet til lange ophold på grund af dårligt indeklima, er et problem, som kommunerne er nødt til at forholde sig til, mener foreningen for bygge-, industri- og anlægsvirksomheder, Dansk Byggeri.

Således viser en ny undersøgelse fra den almennyttige erhvervsdrivende forening Realdania, at indeklimaet i de danske folkeskoler er et udtalt problem, der i sidste ende går ud over elevernes koncentration og indlæring:

”Vi har fået en undersøgelse på bordet, som dokumenterer, at der i 91 procent af klasseværelserne i løbet af dagen er CO2-koncentrationer, som klart overstiger de tilladte grænseværdier, som myndighederne anbefaler. Det er et stort problem, og det bør vi naturligvis reagere på”, siger Michael H. Nielsen, der er direktør i Dansk Byggeri.

Læs også: Det er tid til et opgør med dårligt indeklima

Flere hundrede skoler bør renoveres
Hos Dansk Byggeri anslår man, at flere hundrede skoler og flere tusind klasseværelser bør renoveres, så man kan sikre et forsvarligt indeklima og dermed en bedre indlæring hos eleverne.

Ifølge Realdanias opgørelser vil man kunne løse en stor del af problemet ved at installere bedre og velfungerende ventilationssystemer:

”Men da mange af folkeskolerne er over 40 år gamle, skal kommunerne regne med betydelige omkostninger. Dansk Byggeri vurderer, at det vil koste i omegnen af to milliarder kroner at sikre et sundt indeklima til alle. Til gengæld er de penge givet godt ud, fordi det vil kunne ses direkte i elevernes trivsel og evne til at lære”, siger Michael H. Nielsen.

Derfor anbefaler man hos Dansk Byggeri, at de danske kommuner laver et kvalitetstjek og en handlingsplan for den enkelte skole, hvor man tager højde for, at måden at drive skole på har ændret sig, siden de blev bygget.

- EL

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.10.2025Genvex

Sponseret

Du kan reducere radon med et ventilationsanlæg

15.10.2025Genvex

Sponseret

Casper fik perfekt indeklima i renoveret hus

14.10.2025Geovent

Sponseret

Et bredt udvalg af udsugningsarme til ethvert behov

08.10.2025Genvex

Sponseret

Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig

07.10.2025Geovent

Sponseret

En kombineret løsning til olietåge, silbestøv og svejserøg

24.09.2025Genvex

Sponseret

Få ventilation, varme og køling i én og samme løsning

08.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Danmarks Nationalbank får ventilation i topklasse

21.08.2025Geovent

Sponseret

Højtemperaturslanger når der stilles høje krav – op til 1100°

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle