Dansk Energi: Det går for langsomt med fibernettet

Sydøstasien og USA har investeret massivt i fibernet, men i Europa går det for langsomt, mener Dansk Energi, der netop har lavet en analyse af de danske investeringer i fibernet.

Sydøstasien og USA har investeret massivt i fibernet, men i Europa går det for langsomt, mener Dansk Energi, der netop har lavet en analyse af de danske investeringer i fibernet. Hvis ikke EU-landene, deriblandt Danmark, kommer op i fart med investeringerne, så kan de tabe momentum i den økonomiske vækst. Kobberledningerne har nemlig ikke, ifølge EU-Kommissionen, kapacitet til at understøtte nye bredbåndstjenester, som både virksomheder og forbrugere efterspørger.
Det vil ifølge EU-Kommissionen koste over 2000 milliarder kroner at gennemføre en generel opgradering af teleinfrastrukturen i Europa, men ingen har endnu afsat så mange penge til projektet. I Danmark har energiselskaberne øremærket cirka 15 milliarder til at et højhastighedsfibernet ud til den danske befolkning.
"Vi efterlyser visioner og handlekraft i Danmark. Vores ambitionsniveau er simpelt hen ikke højt nok. Regeringens mål om, at alle danskere skal have adgang til bredbånd på en halv, eller måske to megabit, i løbet af 2010 er langt fra tilstrækkeligt. I mange andre lande taler man om 100 mega-bit og gigabit hastigheder. Det er lande, vi skal konkurrere med i fremtiden," siger Lars Aagaard, vicedirektør i Dansk Energi.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle