Dansk Fjernvarme støtter grønt forslag fra Radikale Venstre

Der er fuld opbakning fra Dansk Fjernvarme til Det Radikale Venstres forslag om en samlet grøn varme- og kølestrategi i EU - en Grøn Superfond i Europa.

Rune Moesgaard, politiks chef i Dansk Fjernvarme, hilser nyt forslag fra Radikale Venstre velkommen.. Foto: Dansk Fjernvarme

Stop for nye olie- og gasfyr i EU fra 2028 og fuld fart på både energieffektivisering og udrulning af fjernvarme. Det er blandt de centrale forslag i et nyt udspil fra Det Radikale Venstre. Samtidig vil partiet sætte konkrete mål for udfasning af olie, kul og gas på tværs af sektorer.

Forslagene møder fuld opbakning fra Dansk Fjernvarme, der repræsenterer alle landets fjernvarmeselskaber, affaldsenergianlæg og den danske termiske elproduktion.

“Det er en bunden opgave, at vi skal i mål med den grønne omstilling. Samtidig haster det med at få udfaset den sorte gas, sådan at vi bliver selvforsynende og ikke bidrager til den angrebskrig vi oplever fra russisk side i øjeblikket. Det gør vi ved at træde speederen i bund på udfasningen af gassen og udrulning af fjernvarme,” lyder det fra Rune Moesgaard, politisk chef i Dansk Fjernvarme, der fortsætter:

“Derfor er det et flot og fremsynet forslag, som Det Radikale Venstre netop har lanceret, hvor forpligtende mål for udfasning af fossil energi, energieffektivisering og udrulning af fjernvarme er de værktøjer, der skal til for at få tempo på.

Mens 68 pct. af alle boliger i Danmark har fjernvarme, gælder det blot ca. 12 pct. på europæisk plan. Det tal ønsker de radikale hævet til 20 pct. i 2030.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia