Dansk-svensk bruseteknologi skal åbne døre til B2B-markedet

I samarbejde med danske Unidrain har den svenske virksomhed Orbital Systems udviklet et revolutionerende brusesystem, der genbruger vandet.

Brusesystemet Orbital Shower genbruger vandet, og særligt på hoteller betyder det store vandbesparelser. Foto: Orbital Systems..

Orbital Shower er navnet på et højteknologisk brusesystem, der analyserer, renser og recirkulerer vandet, så vi sparer både vand, energi og i sidste ende penge. Bag opfindelsen står det svenske teknologifirma Orbital Systems.

Løsningen fungerer ved, at det vand, der løber ned i afløbet, bliver målt af sensorer 20 gange i sekundet. På den måde afgøres det, hvor stor en del af vandet man kan genbruge. Men for at det hele kan lade sig gøre, må vandets rejse starte i et afløb udviklet til formålet. Og det er her, den danske designvirksomhed Unidrain kommer ind i billedet.

Vandets vej gennem Orbital Shower:

1) Vandet lander i gulvafløbet, der sikrer, at den værste snavs filtreres fra

2) Vandet ledes herefter til en boks i afløbet, hvor vandet analyseres af sensorer

3) Sæben filtreres fra, og det ikke-genbrugelige vand ledes til kloakken

4) Det genbrugelige vand ledes derimod ind i en større boks, som enten sidder i eller udenpå væggen. Derefter ledes det igennem et mikronfilter, der fjerner partikler ned til én mikron

5) Vandet passerer videre gennem et UV-behandlingssystem, hvor bakterierne slås ihjel

6) Vandet varmes op (dog kun de få (ca. 2-4) grader, det har mistet i processen)

7) Vandet kan bruges på ny

”Vi har udviklet et specialafløb i særlige dimensioner, som er tilpasset Orbitals brusesystem. Risten er dybere og består af smallere riller. På den måde opfanges mere skidt og snavs, inden vandet ledes til sensorerne”, fortæller Unidrains adm. direktør Henrik Handschuh.

Sparer 56.000 liter vand på tre måneder

Brusesystemet er særligt fordelagtigt på hoteller, da der er store mængder vand at spare. På hotel Axel Guldsmeden i København er systemet allerede installeret. Og her har man i løbet af tre måneder sparet 56.000 liter vand.

”Vi har store forventninger til særligt hotelbranchen og ikke mindst samarbejdet med Unidrain. Med vores teknologi og deres specialfremstillede afløb har vi et rigtig godt udgangspunkt og nogle stærke kræfter bag. Jeg kan allerede løfte sløret for, at endnu et hotel i København snart kan byde gæsterne velkomne med vores system på samtlige badeværelser”, fortæller Mehrdad Mahdjoubi, der er grundlægger af Orbital Systems.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Én fuldautomatisk testplatform til hele el- og energisektoren

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

EET Danmark A/S
Kursus
AXIS Camera Station Essentials Kursus i Birkerød 28 okt 2026.

Axis

Dato

28.10.2026

Sted

EET Danmark, Bregnerødvej 133D - 3460 Birkerød

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København