Danske Unidrain indtager international VVS-messe

Den danske VVS-producent Unidrain skal udstille på verdens største messe for VVS- og badeværelsesløsninger i Tyskland.

ISH afholdes den 10.-14. marts i Frankfurt am Main, Tyskland. I 2013 var der 187.579 gæster på messen. Foto: Messe Frankfurt GmbH/Jochen Günther..

Når verdens største messe for VVS- og badeværelsesløsninger ISH slår dørene op i Frankfurt am Main, Tyskland, vil den danske VVS-producent Unidrain være på udstillerlisten.

Læs også: Unidrain bruger medarbejderne i markedsføringen

Virksomheden, der producerer VVS- og badeværelsesløsninger, skal fremvise sin produktportefølje blandt mere end 2.400 udstillere i de 250.000 kvadratmeter store messehaller.

”ISH er en international begivenhed af de helt store, hvor de mest markante produkter og teknologier præsenteres for verdensmarkedet. Vores løsninger har gennem de seneste år mødt en støt stigende interesse fra udlandet, hvilket har banet vejen til en række eksportmarkeder, herunder lande som Schweiz og ikke mindst Kina, hvor vi åbnede en afdeling i 2014”, siger marketingchef Thomas Skov Simonsen hos Unidrain og tilføjer:

”Derfor er messen en unik platform for at tage pulsen på de globale markedsmuligheder samt knytte nye forbindelser og etablere netværk på tværs af landegrænser”.

Han mener, at Danmark er blevet et foregangsland, hvad angår badeværelsesdesign. Det skyldes en stigende international begejstring for design med skandinavisk og ikke mindst dansk fingeraftryk, mener Thomas Skov Simonsen.

"Produkter, der lader stilren minimalisme og elegance gå hånd i hånd med funktionalitet og brugervenlighed, vækker unægteligt begejstring blandt de udenlandske kunder. Og på den front er Danmark en vaskeægte ”first mover” på verdensmarkedet", forklarer han.

Læs også: Afløbsproducent udvider sortimentet

Unidrain skal dele stand med virksomhedens svenske moderselskab Purus AB, når messen afholdes i midten af marts.

På messen vil virksomheden blandt andet lancere en verdensnyhed til bryggerset og vise GlassLine – en patenteret serie af brusevægge i glas.

-SSM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams