Danskere markerede sig ved VM i bæredygtigt byggeri

Danske studerende har i samarbejde med blandt andre Schneider Electric og Grundfos opnået flotte resultater ved VM i bæredygtigt byggeri i Madrid, hvor den danske løsning til solceller fik topkarakterer.

Studerende fra DTU deltog ved VM for bæredygtigt byggeri med huset ”The FOLD”, som ses her på billedet. Danskerne fik en 10. plads med særlig anerkendelse for husets solcelle-system. .

Danske studerende fra DTU har i samarbejde med en række danske virksomheder opnået en 10. plads ved Solar Decathlon i Madrid, også kendt som VM i bæredygtigt byggeri.

Gennem de sidste to uger har Team DTU kæmpet i den internationale konkurrence med 18 andre universiteter fra resten af verden. Opgaven har været at lave det mest energirigtige hus, der producerer mere energi, end det bruger. De studerende kæmpede i 10 forskellige discipliner i alt fra arkitektur til bæredygtighed og udnyttelse af solenergi, og i netop udnyttelsen af solenergi fik danskerne topkarakter foran konkurrenterne.

Læs også: Fold: Fremtidens installationer

Forrest på solceller
Med en 1. plads i delkonkurrencen om at integrere solcellerne mest effektivt markerede det danske hold sig stærkt som debutnation, men kunne altså ikke løbe med den samlede pris. Den danske solcelle-løsning er unik og innovativ, og Team DTU var det eneste i konkurrencen, der udnyttede solenergien til både at producere strøm og opvarmning af vand i slanger, som løb lige under solcellerne.

Den samlede vinderen af hele konkurrencen blev Team Rhône-Alpes fra Frankrig, som imponerede dommerpanelet fra start til slut.

Opbakning fra Schneider Electric
Energispecialisten Schneider Electric har sammen med Grundfos, Rockwool og Uponor været hovedsponsorerne fra dansk erhvervsliv.

Jesper Plass, der er teknisk projektleder hos Schneider Electric, siger om samarbejdet:

”Det er første gang, at et dansk hold er med i konkurrencen, der stiller meget store krav til alle i projektet. Som sponsor har det været meget værdifuldt for os, og vi har haft et fantastisk samarbejde, hvor både de studerende og vi i Schneider Electric har lært utroligt meget,” siger Jesper Plass fra Schneider Electric, der sammen med de studerende har skabt hjernen i huset - det intelligente system, der monitorerer og justerer energiforbruget i det danske hus.

- OWG

 

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle