Danskerne vil have LED

Danskernes lyst til at købe LED-belysning er vokset kraftigt det seneste år. Energistyrelsen vil nu samarbejde med detailhandlen om salget af den energibesparende lyskilde.

En ny undersøgelse fra Energistyrelsen viser, at seks ud af ti husstande har LED-belysning. Markedet et vokset markant det seneste år, og nu vil styrelsen samarbejde med detailhandlen om salget af LED..

LED-belysning er blevet særdeles populært blandt danskerne. Inden for de seneste to år er valget af LED frem for halogen- og sparepærer steget markant, viser en ny undersøgelse fra Energistyrelsen. Derfor vil styrelsen igangsætte et samarbejde med detailhandlen, så forbrugerne kan blive rådgivet bedst muligt.

Læs også: Bauhaus køber LED for millioner

Energistyrelsens undersøgelse viser, at seks ud af ti husstande i Danmark har LED-belysning. Hvor 13 procent af dem, der har LED, havde købt LED-belysningen for to år siden, har 74 procent købt LED inden for det seneste år. Derudover konkluderer undersøgelsen, at prisen langt fra er afgørende for forbrugernes købeadfærd.

”Udbredelsen af LED viser, at markedet nu for alvor kan tilbyde os nogle lysprodukter, der både lever op til vores krav om energieffektivitet og lyskvalitet. Og jeg synes, det er meget positivt, at mange af forbrugerne tænker totaløkonomisk på, hvilken belysning, der kan svare sig i længden – både for pengepung og klima”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.

Bedre vejledning for forbrugerne
Godt halvdelen af forbrugerne oplyser i undersøgelsen, at de køber deres lyskilder i dagligvarehandlen. Men valget af den rigtige lyskilde kan kræve teknisk vejledning, hvilket dagligvarebutikkerne ikke på forhånd har kvalifikationerne til. Derfor vil Energistyrelsen tage initiativ til et bredere samarbejde med detailhandlen. Formålet er, at forbrugerne skal informeres bedst muligt om fordelene ved valget af LED-lyskilder.

”Vi er alle sammen forbrugere – det er jeg også. Og derfor er jeg glad for, at Energistyrelsen vil intensivere samarbejdet med detailhandlen her i 2016. Så bliver det nemmere for forbrugerne at vælge og for butikkerne at sælge de rigtige produkter – og så kan der komme endnu flere klimavenlige LED-pærer ud i vores hjem ”, siger Lars Chr. Lilleholt.

Læs også: Dansk LED-virksomhed kan sælges for milliardbeløb

Af tiltag, som Energistyrelsen ønsker at arbejde videre med i samarbejde med detailhandlen, findes blandt andet undervisningsforløb af butiksmedarbejdere, gratis butiksmateriale og foredrag.

Den omtalte undersøgelse blev foretaget i november 2015, og den er én blandt en række undersøgelser, som Energistyrelsen har gennemført om LED og energieffektivisering.

- KLZ

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

22.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

NY Delta Elektronika SM6K Serie

21.01.2026RN Solutions ApS

Sponseret

Når lys bliver et driftsværktøj i stalden – sådan projekterer el-installatøren en driftssikker LED-belysning

21.01.2026Installator.dk

Strømforsyningen er genetableret på Bornholm

21.01.2026Installator.dk

Bornholm ramt af totalt strømnedbrud

21.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

LK® One – Mere end bare én nyhed: En hel serie til professionelle elektrikere

20.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Står AAA for Alcadon skAl have kAge?

20.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Totalbelysning til nyt kontor og lager

20.01.2026Installator.dk

Ankenævn har modtaget næste dobbelt så mange klager

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup