Dataopsamlingsenhed med indbygget flowcomputer

Yokogawa har lanceret en ny version af MW100, en løsning på dataopsamlings-, beregnings- og rapporteringsopgaver.

Yokogawa har lanceret en ny version af MW100, en løsning på dataopsamlings-, beregnings- og rapporteringsopgaver.
Udover traditionel dataopsamling, kan den anvendes som flowcomputer til alle former for differenstryksbaserede flowmålere som måleblænder, dyser, venturi- og pitotrør, samt alle andre typer som Vortexmålere og turbinemålere. MW100 kan beregne masseflow for alle disse applikationer.
Den indeholder de relevante AGA gastabeller og IAPWS97 damptabeller, måler flow, tryk og temperatur og beregner massen ud fra disse data.
Der er plads til op til 10 masseflowmålinger på samme enhed. Og så har MW100 indbygget webfunktion, således at informationer der opsamles, nemt kan deles med andre via en almindelig webbrowser, udover de traditionelle regnearksfiler.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Installator.dk

TEKNIQ: Stærk økonomi skal omsættes til bedre vilkår for virksomhederne

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle