Det er blevet lidt lettere at hente udenlandsk arbejdskraft

TEKNIQ Arbejdsgiverne roser politikerne på Christiansborg for ny aftale, der giver virksomheder bedre mulighed for at rekruttere medarbejdere fra uden for EU. Håbet er nu, at den midlertidige ordning afløses af en mere permanent løsning.

Troels Blicher Danielsen fra TEKNIQ Arbejdsgiverne synes at den politiske aftale er tiltrængt. Foto: Arkivfoto.

Det er reaktionen fra TEKNIQ Arbejdsgivernes adm. direktør, Troels Blicher Danielsen efter at et bredt flertal i Folketinget er blevet enige om en supplerende beløbsordning for internationale medarbejdere for de kommende tre år på 375.000 kroner.

”Det vigtigst er, at ordningen giver virksomhederne bedre muligheder for at rekruttere fra uden for EU, hvilket ikke mindst er afgørende, hvis vi skal løfte eksempelvis den grønne omstilling til de ønskede højder. For der er ikke nok hænder at hente indenfor EU’s grænser,” siger Troels Blicher Danielsen og uddyber:

”Håbet er så, at den midlertidige aftale kan erstattes af en mere permanent løsning, så erhvervslivet og den økonomiske vækst får nogle faste og forståelige rammebetingelser.”

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle