Det er jeg stolt af: Comeback som installatør

Bo Reckeweg er 51 år og nyuddannet elinstallatør. Med en kåring som skolens bedste dimittend og et perfekt snit på 12 er han klar til at vende stærkt tilbage til elbranchen efter mere end 25 års adskillelse.

Bo Reckeweg har i en alder af 51 år taget uddannelsen til elinstallatør og bestået med rene 12-taller..

Hvordan var det at blive kåret som skolens bedste dimittend?
Jeg er selvfølgelig rigtig stolt af at blive kåret som skolens bedste dimittend, specielt i en alder af 51 år og et fravær fra faget på mere end 25 år. Men det er vigtigt for mig at understrege, at min succes ikke kan stå alene - det var ikke gjort uden et hold af fagets suverænt bedste undervisere, som med en fantastisk entusiasme har ført os igennem

studiet. Jeg er den type, der mener, at når man er i gang med en opgave, kan man lige så godt lave det rigtigt. Jeg vender og drejer tingene og bliver aldrig helt tilfreds. Det betyder, at jeg laver mere, end der forventes - så jeg vidste godt, at min opgave ville ligge i den gode ende.

Rapporten

  • 18. juni 2012 afsluttede Bo Reckeweg uddannelsen til el-installatør fra Københavns Maskinmesterskole og Elinstallatørskole. 
  • Bo Reckeweg fik 12 i sit afsluttende projekt, rapporten ”Lavspændingsnettet – et net med nye udfordringer”. De rene 12-taller gav ham Tekniqs installatørpris 2012.
  • Bo Reckewegs rapport rummer en række anbefalinger til, hvordan eldistributørerne kan holde trit med udviklingen inden for solceller.
  • Rapporten ”Lavspændingsnettet – et net med nye udfordringer”, kan erhverves ved henvendelse til Bo Reckeweg på e-mail bo-reckeweg@mail.dk

Hvorfor var det lige solceller, der blev dit emne til afgangsopgaven?
Det er tilfældigt, at emnet blev solceller. Det er min interesse for elforsyning, der bragte mig til solcellerne. Jeg skulle jo finde et emne til mit afgangsspeciale, og her fik jeg kontakt med Nordenergi i Hjørring, som meget gerne ville have udarbejdet en rapport om solcellers indvirkning på lavspændingsnettet, og den bold tog jeg op. Jeg har fundet frem til, at der på lang sigt ikke er tvivl om, at man kan udnytte solenergien langt bedre. Det kræver dog, at nettene skal kunne klare det. Til det formål kræves der et Smart Grid, som er et intelligent net, der kan flytte effekten mere effektivt rundt. Et sådan net vil åbne mulighed for, at private anlæg vil kunne forsyne større effekt ind. Det er også meget vigtigt at forholde sig til de enorme omkostninger, der ligger i at tilrette nettet til mere vedvarende energi.

Hvorfor vendte du tilbage til elbranchen efter 25 års fravær?
Jeg blev udlært elektriker i 1983, hvor jeg fik sølvmedalje uddelt på Københavns Rådhus. Sølvemedalje er den højest opnåelige medalje til nyuddannede håndværkere og uddeles til den, der har udført det bedste svendestykke og den bedste prøve ved afgang fra sit fagområde. Dengang havde jeg tænkt mig, at jeg ville være installatør. Imidlertid formede det sig noget anderledes; min far startede sin egen engrosvirksomhed, Sugro København, inden for dagligvarer, og eftersom der var krise i byggebranchen, kunne jeg bedre se mine muligheder i min fars handelsvirksomhed. Jeg læste merkonom i markedsføring og blev en del af en hurtigt voksende handelsvirksomhed. Jeg overtog virksomheden i 1995 og havde mange gode år. Jeg var hele tiden bevidst om, at jeg på et tidspunkt ville afhænde virksomheden, og så var der ikke tvivl om, at resten af arbejdslivet skulle have noget med teknik at gøre. Lige før finanskrisen lykkedes det at få lavet en yderst fordelagtig aftale om salg af virksomheden, og på den måde kom jeg i den heldige situation, at jeg kunne realisere mine drømme. Så jeg trak bogstaveligt talt stikket ud og begyndte at læse til installatør, og jeg kan kun være stolt af at vende tilbage.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[FIBER] "Alcadon er en ekstra mand i teamet"

03.02.2026Installator.dk

Ewii tager ansvaret for blackout på Bornholm

02.02.2026Installator.dk

Iskold januar har presset elprisen højt op

02.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT kampagne

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026