Det rigtige lys øger dyrevelfærden og sparer på energien  

Ny belysningskonsulent hos RN Solutions skal hjælpe el-installatører med at levere produktionsoptimerende Plug’N Play-løsninger til dansk landbrug. 

Jacob Michaelsen og direktør Rune Nielsen. Foto: RN Solutions.

Det er langt fra ligegyldigt, hvordan belysningen i en stald placeres og hvor meget lys dyrene udsættes for, og hos RN Solutions er man eksperter i at styre belysningen i stalde med fjerkræ, svin og kreaturer for at optimere produktionen.

Med ansættelsen af belysningskonsulenten Jacob Michaelsen gør Støvring-virksomheden det nu lettere for lokale el-installatører at hjælpe landmanden med at vælge den mest energibesparende og dyrevelfærdsmæssigt bedste lys-løsning til stalden.  

”Når en kunde er forhandler hos os, så indgår vi i et partnerskab, hvor vi hjælper installatøren hele vejen. RN Solutions laver både en lysberegning og en økonomiberegning, og vi laver sågar også tilbuddet klar, som installatøren kan sende direkte ud til slutkunden”, forklarer belysningskonsulent Jacob Michaelsen om RN Solutions Plug’N Play-produkter.

LÆS OGSÅ: Energiforbruget skal ned hvis klimaet skal op

Egne produkter 
RN Solutions har selv udviklet en lang række af sine produkter fra bunden af på virksomhedens adresse i Støvring, men man forhandler også Phillips produktet ONCE by Signify, der er blandt markedets mest kendte løsninger til fjerkræstalde.    

Men rådgivningen er også vigtig for at lyset bliver opsat og justeret optimalt i stalden, og derfor er RN Solutions med hele vejen fra landmanden eller el-installatøren tager kontakt og til det første lys falder på dyrene. 

”Vi er meget specialiserede i at styre lyset indenfor landbruget, og her kan vi være en vigtig medspiller for den lokale el-installatør, som typisk ikke har den detaljerede viden omkring, hvordan det rigtige lys kan optimere produktionen i staldene”, forklarer Rune Qvist Nielsen om årsagen til ansættelsen af Jacob Michaelsen, der primært får ansvaret for salg og rådgivning i Midtjylland, Nordjylland og på Fyn. 

LÆS OGSÅ: Brunata præsenterer rekordregnskab med digitaliseret bygningsdrift

Fem års garanti

Almindelige lysarmaturer er ofte ikke godkendt til landbrug fordi ammoniak fra dyrehold irer elektronikken op - selvom armaturet er tæt. Men der er også andre praktiske forhold, som gør sig gældende på et landbrug, og derfor spiller direktøren Rune Qvist Nielsens egne erfaringer som landmand en vigtig rolle i udviklingen af den smarte belysning.  

For er der noget livet som svineproducent har lært Rune Qvist Nielsen, så er det, at lyskilden i stalden skal være robust, så i produkterne fra RN Solutions har elektronikken fået en speciel coating og armaturerne har den højeste tæthedsklasse, og derfor er Jacob Michaelsen helt tryg ved at sælge belysnings-løsningerne med hele 5-års garanti.   

”Vores produkter er speciallavet til at kunne holde til staldmiljøet og til hård industri, og de fleste LED-armaturer er IP9K-godkendt, og det er de, fordi vores produkter er skabt til at kunne klare et hårdt miljø med både ammoniak og rengøring med højtryksrenser”, forklarer Jacob Michaelsen.  

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup