DF og S: Energiforbrug i bygninger skal nedsættes

Regeringen bør i den nærtforestående energiaftale prioritere renovering af gammeldags opvarmningskilder i bygninger. Sådan lyder det fra både DF og S.

Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet håber, at regeringen medtager bygningers energiforbrug i den kommende energipolitiske aftale. Og dermed skruer op for ambitionerne på dette område. Arkivfoto..

En kommende energiaftale skal fokusere på at reducere energiforbruget i alle bygninger. Det mener både Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti forud for regeringsudspillet, skriver licitationen.dk.

Skal det lykkes at nedsætte energiforbruget, kræver det en energirenovering af mange af de eksisterende bygninger, der har forældede, dyre og energispildende varmekilder. Og derfor håber partierne, at bygningers energiforbrug bliver vægtet ligeså højt som industriens.

”Vores indstilling er, at man skal sikre en grøn omstilling, der er så billig som muligt. Det kan man ikke gøre uden, at man også har bygninger med. Derfor håber vi, at vi kan lande en aftale, der er ambitiøs på bygningsområdet”, siger Socialdemokratiets klima- og energiordfører Jens Joel til licitationen.dk.

Læs også: Ny organisation vil ændre dansk energipolitik

Også Dansk Folkeparti frygter, at regeringen i energiaftalen vil overse det store potentiale, der ligger i at give gamle bygninger et løft.

”Det vigtige for os er at give incitament til, at folk, der har gammeldags opvarmningskilder i boligen, kan få skiftet dem ud. Der foreslår vi, at man stiller nogle lånemuligheder”, siger Mikkel Dencker, Dansk Folkepartis energi- forsynings- og klimaordfører.

Uenighed om vejen til et lavere energiforbrug
Hos Dansk Byggeri ser man gerne, at der i aftalen bliver sat nogle konkrete målsætninger for præcis, hvor meget energiforbruget i eksisterende bygninger skal sænkes med.

Læs også: Dansk energipolitik nedprioriterer solenergi med ny særpulje

Men selvom Mikkel Dencker ønsker en nedsættelse i energiforbruget, så tror han ikke, at konkrete krav til virksomheder og bygningsejere er vejen frem.

”Jeg er skeptisk overfor det, fordi man risikerer at påføre sig selv store udgifter for at komme i mål”, siger han til licitationen.dk.

Seneste energiaftale blev indgået af den daværende SRSF-regering i 2012 og otte år frem med støtte fra Venstre, Dansk Folkeparti, Enhedslisten og Det Konservative Folkeparti.

- EST
 

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby