DGC vil beregne NOX-emissioner fra gaskedler

De forhøjede NOX-afgifter på energiforbrug i stationære anlæg bygger ifølge Dansk Gasteknisk Center (DGC) på forældede tal. Derfor vil DGC nu udforme egne beregninger, som de opfordrer SKAT til anvende, når NOX-afgifter skal opkræves.

Reglerne om en væsentlig forhøjelse af NOX-afgifter på energiforbrug i stationære anlæg er blevet mødt med ny kritik. Denne gang drejer det sig om, at SKAT, ifølge Dansk Gasteknisk Center (DGC), beregner NOX-afgiften ud fra standard-emissionsfaktorer, som er forældede. For gasfyrede anlæg benytter SKAT en emissionsfaktor, som efter DGCs vurdering ligger for højt for en række anlægstyper.

Emissionsfaktoren ligger på godt 40 g/GJ, et niveau, som ifølge DGC bygger på ældre og begrænsede undersøgelser. DGCs data for villakedelområdet viser, at emissionsfaktorer for de nyere villakedler ligger på 4-12 g/GJ. Også for de større kedelanlæg forventes der at være mange nyere anlæg, som ligger betydeligt under den af SKAT benyttede emissionsfaktor. 

Derfor har gasselskabernes Teknisk Chef Gruppe bedt DGC om at gennemføre en emissionskortlægning på gaskedelområdet. Kortlægningen vil danne et opdateret grundlag, som DGC håber, at  SKAT vil anvende ved fastsættelse af NOX-afgiften.

- OWG

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Purus

Sponseret

Bravida vælger PURUS Line

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Installator.dk

Hård start for InstallatørGruppen på børsen

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle