Direktørskifte: Ejerleder sætter sig i direktørstolen hos Heatcom

Hos Heatcom i Middelfart er der sket rokeringer i virksomhedens øverste ledelse. Ejerleder, Jacob Christian Pedersen, har indtaget direktørposten. Tidligere administrerende direktør, Bjarne Steffen Jørgensen, er samtidig indtrådt i en nyoprettet rolle som salgsdirektør. I samme periode har Heatcom styrket sin position i England med opkøb af datterselskab.

Direktørskiftet sker som led i målsætningen om at styrke den internationale vækst. Foto: Heatcom.

Heatcom, der designer, producerer og markedsfører elektrisk gulvvarme, termostater og frostsikringsprodukter til hele verden, har været ejet af Jacob Christian Pedersen siden 2016. Når ejerlederen, der har siddet i Heatcoms bestyrelse i fem år, nu overtager direktørposten i Middelfart-virksomheden sker det for at accelerere målet om øget international vækst.  

Behovet for en stærk salgsdirektør har længe været et brændende ønske hos Heatcom, og det er nu en realitet med en kapacitet fra virksomhedens egne rækker. 

 ”Med Bjarne Steffen Jørgensen i spidsen for vores salgsorganisation har vi fået en salgsdirektør med en second to none-indsigt i markedet og i virksomheden. Sammen kan vi for alvor skrue op for den vækstrejse, Heatcom befinder sig på. Jeg glæder mig over, at vores gode samarbejde fortsætter med vores nye rollefordeling i ledelsen”, siger Jacob Christian Pedersen. 

Bjarne Steffen Jørgensen er tiltrådt som øverst ansvarlig for både salg og marketing i Heatcom. 

LÆS OGSÅ: Nu kan du genanvende plastcisternen fra toilettet

”Som salgsdirektør kan jeg for alvor fokusere på at optimere og udvikle vores salgsorganisation og indløse de ambitiøse vækstmål, vi har sat som ledelse – også i forhold til bæredygtighed. Som leverandør af danskproducerede kvalitetsprodukter i en tid, der kalder på grøn omstilling og en kort supply chain, kan vi levere på alle bundlinjer”, siger Bjarne Steffen Jørgensen. 

Heatcom styrker sin position i England

I marts 2022 har Heatcom overtaget aktiemajoriteten i sit datterselskab i England, Heat Mat, der beskæftiger 13 medarbejdere i West Sussex. Med overtagelsen af Heat Mat og øvrige fremtidige partnerskaber ønsker Heatcom at styrke sin tilstedeværelse på markedet og sikre den kortest mulige supply chain management. 

Jacob Christian Pedersen købte Heatcom i 2016 og lagde i 2021 sin handelsvirksomhed L-Team ind under Heatcom Corporation A/S. I dag beskæftiger Heatcom 30 medarbejdere. Virksomheden, der senere på året flytter i nyt domicil på Barmstedt Allé i Middelfart, eksporterer mere end 90 % af produktionen især til det europæiske marked, men også til eksportmarkeder uden for EU.

-AKJ

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Vandværksmesse i Aars

Riv en dag ud af kalenderen og få ny viden med hjem på Danske Vandværkers fagmesse.

Dato

27.03.2026

Tid

08:30

Sted

Messecenter Vesthimmerland, Aars

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)