Minuttæller skal få hotelgæster til at tage kortere brusebade

Scandic vil hjælpe sine hotelgæster med at mindske deres vandforbrug under bruseren. Det sker ved hjælp af innovativ teknologi og nudging.

På Scandic Jacob Gade-hotellet har brusekabinerne fået installeret Aguardios display og sensor i væggen og loftet. Bag den nye løsning står Aguardio-CEO Thomas Munch-Laursen (t.v.) og Michael Thomsen, hoteldirektør Scandic Jacob Gade. Foto: Scandic..

På Scandic Jacob Gade-hotellet i Vejle er der blevet installeret en sensor og et display med en timer i brusekabinerne på alle hotellets 129 værelser.

Displayet er placeret i øjenhøjde og viser, hvor lang tid gæsten har været i bad. Så snart der tændes for vandet, går timeren i gang. Ambitionen er at tilskynde eller "nudge" gæsten til at blive opmærksom på sit vandforbrug og dermed nedsætte det til gavn for miljøet.

Læs også: Politiskolen vokser, mens vandforbruget falder

Det nye initiativ sker i et samarbejde med den danske start-up-virksomhed Aguardio, der har som mål at hjælpe med at reducere vandforbruget på hoteller igennem teknologiske, innovative løsninger.

”Vi er rigtig glade for det nye samarbejde med Aguardio, som på intelligent vis kan bidrage til at mindske vandforbruget og dermed miljøpåvirkningen. Det er imidlertid stadig helt op til den enkelte gæst at bestemme længden af brusebadet, og hvor meget vand der bruges, hvilket er vigtigt for os”, siger kommunikationschef i Scandic, Daniel Kirchhoff. 

Sensor i brusekabinens loft
Foreløbig er hotellet i Vejle det eneste, der har fået installeret løsningen, men Scandic ser med interesse på resultaterne for at vurdere løsningen på kædens andre 25 hoteller. Det er første gang, at Aguardios løsning testes i så stor skala.

Vandforbrug på hotelværelser

  • Et gennemsnitligt brusebad på et hotel varer +7 minutter
  • Hver tredje gæst sår mere end ni minutter under bruseren
  • Kun hver femte hotelgæst slukker for vandet under indsæbning
  • Aguardios analyser viser, at tiden i brusebadet kan nedsættes med 20 procent, når displayet er installeret

Kilde: Aguardio

Udover displayet, der gør gæsten opmærksom på badetiden og guider til mindre vandforbrug, installeres en sensor i brusekabinens loft. Denne kommunikerer med hotellets wi-fi og aktiverer, når en person kommer ind i brusekabinen, og vandet tændes og slukkes.

Sensorerne gør det muligt at indsamle nyttig viden om vandforbruget på hotellet. Det hjælper Scandic, fordi det på den måde bliver muligt at regulere opvarmningen af vand og dermed reducere energi- og CO2-forbruget. Samtidig tilbyder sensorerne målinger om luftfugtighed og temperatur på de enkelte værelser.

”Aguardio kan hjælpe Scandic med at optimere sin hoteldrift. Vores løsning vil både give Scandic en økonomisk besparelse samtidig med, at den sparer på klodens ressourcer, hvilket matcher begge virksomheders fælles mission perfekt”, siger Thomas Munch-Laursen, CEO & co-founder hos Aguardio.

Læs også: 4.000 hotelværelser i København køles ned med havvand

De første resultater fra hotellet ventes klar i løbet af januar.

- JMA

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.05.2025Installator.dk

CSR-direktiv udskydes – godt nyt for installatørbranchen

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

29.04.2025Installator.dk

Københavns Kommune skifter til intelligent LED: 160.000 armaturer udskiftes

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025