DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

For el og automatik virksomheden DK EL er udenlandsk arbejdskraft ikke et valg, men en nødvendighed. Virksomheden, der siden 2010 har leveret service og vedligeholdelse til industrikunder i Danmark og international, oplever en stigende efterspørgsel på kvalificerede elektrikere og teknikere. Men det danske arbejdsmarked kan ikke følge med.

Op mod 15 pct. af virksomhedens 75 medarbejdere er udlændinge.. Foto: DK EL

Som i så mange andre danske virksomheder har Lasse Larsen, der er stifter og indehaver af DK EL også store problemer med at skaffe faglært arbejdskraft – især når det gælder danske medarbejdere.

”Vi har i hvert fald svært ved at tiltrække dem, siger Lasse Larsen til Installator.dk.

Derfor har virksomheden i flere år rekrutteret medarbejdere fra blandt andet Polen, Ukraine, Rumænien og Tjekkiet.

Virksomheden beskæftiger omkring 75 medarbejdere og ifølge Lasse Larsen udgør de udenlandske medarbejdere mellem 10 og 15 pct. af arbejdsstyrken.

”Vi ville da allerhelst ansætte danske medarbejdere. Men vi må bare sige, at der også er masser af rumænere og ukrainere, der har de rigtige skills,” fortæller han.

Selvom rekruttering fra udlandet er afgørende for at kunne løse opgaverne i DK EL, følger der en voksende administrativ byrde med.

Lasse Larsen peger især på de omfattende krav om dokumentation og rapportering til myndighederne – også når der er tale om medarbejdere, der har været i Danmark i årevis.

”Vi skal hele tiden dokumentere over for kommunen, hvor de er ansat, og hvor længe de har været her. Hvis du får en medarbejder uden for EU, så bliver du ved med at skulle lave alt muligt administrativt.

Han forstår behovet for kontrol, men mener, at reglerne ofte rammer skævt.

”Når du har en elektriker fra Tjekkiet, der bor her med to børn og kone og har været her i 10 år, hvorfor skal man så blive ved med at dokumentere og dokumentere?” spørger han.

Ikke billig arbejdskraft – men kvalificerede kolleger

En udbredt forestilling i den politiske debat er, at udenlandsk arbejdskraft primært bliver brugt som billig arbejdskraft. Men det afviser DK EL blankt.

”Det er jo ikke det, der er tilfældet – i hvert fald ikke ved os.”

Virksomheden følger overenskomst, og medarbejderne får samme vilkår som danske kolleger.

”Mange af dem har ekstra tillæg oven i, fordi de også er dygtige. De er sidestillet med deres danske kollegaer,” siger Lasse Larsen

Vi bruger nok 1,5 fuldtidsansat ud af 75 på rapportering og tabeller. Hvis vi ikke snart bruger to, siger Lasse Larsen, stifter og indehaver af DK EL.. Foto: DK EL

Han er bekymret for, hvad der vil ske, hvis politikerne gør det endnu vanskeligere at ansætte udenlandsk arbejdskraft.

”Så kan vi jo ikke konkurrere med firmaer fra Tyskland”.

Lasse Larsen oplever, at danske virksomheder bliver mødt med stadig flere krav om indrapportering, timeregistrering og løndokumentation, mens konkurrenterne syd for grænsen har færre administrative byrder.

Bureaukratiet skaber omkostninger

Det betyder, at der går flere ressourcer til papirarbejde end til kerneopgaven: at levere installation og service.

”Hvis man hele tiden skal lave tabeller, regneark og dokumenter, der skal underskrives af begge parter, og så skal vi også udlevere det til staten – så bliver det for meget,” siger han.

Hos DK EL er bureaukratiet ikke bare en irritation – det er blevet en reel omkostning.

Lasse Larsen vurderer, at virksomheden i dag bruger mellem halvanden og to fuldtidsstillinger på rapportering og administrative krav.

– Vi bruger nok 1,5 fuldtidsansat ud af 75 på rapportering og tabeller. Hvis vi ikke snart bruger to.

Det er ressourcer, der ellers kunne være brugt på at løse flere opgaver eller udvikle virksomheden, påpeger han.

Skær ned på bureaukratiet

Hvis Lasse Larsen selv kunne pege på én politisk ændring, der ville gøre det lettere at drive installationsvirksomhed i Danmark, handler det ikke om en lettelse af selskabsskatten.

”Nej, jeg vil hellere afskaffe noget af alt det bureaukrati, der er rundt om at drive en virksomhed i Danmark.

Og særligt når det gælder udenlandske medarbejdere, mener han, at reglerne bør moderniseres.

”Hvis de har sundhedskort og betaler skat i Danmark, så er det ubegribeligt, at man skal blive ved med at rapportere,” mener han.

For DK EL er muligheden for at rekruttere internationalt afgørende for at kunne sige ja til opgaver og fortsætte udviklingen af virksomheden.

”Ellers må vi sige nej til opgaver,” fastslår han.

Om DK EL

DK EL er en dansk installations- og servicevirksomhed med fokus på industriel el-installation og automation. Virksomheden, der blev grundlagt af Lasse Larsen i 2010, projekterer, producerer, leverer, monterer, installerer og vedligeholder elektriske anlæg og automationssystemer til fødevare- og industrivirksomheder, både i Danmark og internationalt.

Virksomheden beskæftiger omkring 75 medarbejdere er landsdækkende med kontorer i Vejle, Randers og Karlslunde.

Kilde: DK EL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole