DVI køber konkursbegærede Cronborg

Dansk Varmepumpe Industri (DVI) genoptager driften af varmepumpe-virksomheden Cronborg, der efter en årrække med negativ egenkapital indgav en konkursbegæring i februar.

Varmepumpevirksomheden Cronborg indgav i februar en konkursbegæring efter en årrække med negativ egenkapital. Men nu genoptager Dansk Varmepumpe Industri (DVI) driften af den vestjyske virksomhed, der siden opstarten i 2008 har været specialiseret i større varmepumpeløsninger.

Læs også: Analyse: Teknisk snak bremser varmepumpe-salg

Opkøbet sker som en del af DVI’s strategiske vækstplaner, og virksomheden, der har til huse i Nibe og Støvring, glæder sig over at kunne drive Cronborg videre.

”Vi ser frem til fortsat at kunne tilbyde vores produkter og løsninger til både nye og nuværende kunderne landet over, og vi glæder os til de mange muligheder, der nu byder sig for vores forretning”, siger Palle Mark Damgaard, der er administrerende direktør i DVI.

DVI, der er ejet af Himmerlands Elforsyning, har i over 35 år produceret og udviklet varmepumpeløsninger til både private og erhverv. Og direktøren mener, at DVI styrker sit produktsortiment med opkøbet af Cronborg.

”Cronborg har igennem tiderne oparbejdet en stor faglig ekspertise og erfaring, og vi får med opkøbet nu mulighed for at henvende os til større og mere energitunge industrier, offentlige byggerier samt køling og varmegenvinding af serverrum via Conborgs Recool-program”, siger Palle Mark Damgaard og fortsætter:

”Opkøbet og sammenlægningen af de to virksomheder er til stor gavn for vores forretning og ikke mindst for den markedsposition, vi ønsker at indtage. Vi køber på mange måder et sundt konkursbo, og de to virksomheder supplerer hinanden helt perfekt, da vi får mulighed for at udvide vores forretning både på produkt- og kundesiden med de aktiviteter, som Cronborg tilbød markedet”.

Læs også: Salget af varmepumper falder

Palle Mark Damgaard er sikker på, at opkøbet er med til at skabe en sund og solid forretning for fremtiden, hvor produktudvikling og kunderelationer i høj grad vil være medvirkende til øget vækst.

-SSM

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

13.06.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

13.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

De 3 mest stillede spørgsmål om webinaret med STL og Alcadon på mandag kl. 10.00

12.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

10KW strømforsyning med 2 afkølingssystemer

11.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

I næste uge går det HELT NED med Jetting og Alcadon…

11.06.2025Elsikkerhed.dk

Sponseret

Nyt kursus med fokus på sikkerhed i industrien

11.06.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Plafondlamper med sensor, CCT og fleksibel montering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle