E-handelsprisen 2009

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ...

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ”Brugerprisen”, og der kommer fortsat masser af stemmer. Der er også en pæn strøm af tilmeldinger fra e-handelsvirksomhederne til de forskellige kategorier ved prisuddelingen.
- Vi regner med endnu flere tilmeldinger, når e-virksomhederne får luft igen oven på en travl tid med julehandel. For det er flot at vinde en pris for e-handel, når det sker i et land, hvor man ligger i verdenseliten i udbredelse af e-handel, siger direktør Morten Kamper, FDIH, Foreningen for Internet- og Distancehandel.
Næsten hver anden dansker handler på nettet, og det betyder, at danskerne sammen med briterne topper listen over de mest handlende på internettet, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Vækst og nye priser
E-handel er steget med 31 procent fra 3. kvartal 2007 til samme kvartal i år, og udover volumenvækst vokser mangfoldigheden i tilbuddene på nettet. E-handel er derfor ikke alene et spørgsmål om køb og salg. Der er mange dicipliner, der skal beherskes for at få succes, herunder forskellige handelsformer, markedsføring, synlighed og kundeinvolvering på nettet.
Derfor er der flere nye kategorier denne gang, for E-HANDELSPRISEN udvikler sig i takt med e-handlen. Fx er der i år priser for B2C, B2B, fødevarer, search og marked (kunde-til-kunde).
- Vi har i år også besluttet at opdele flere priser i to, så der er en pris til små og en pris til store virksomheder i seks kategorier. Det sker for at imødekomme og belønne de mange succesfulde mindre e-handelsvirksomheder i Danmark, forklarer Steen Enegaard, der er formand for juryen ved E-HANDELSPRISEN ’09.

E-HANDELSPRISEN ’09 uddeles den 2. april 2009. På websitet www.ehandelsprisen.dk kan man læse mere om prisen og kategorier, ligesom der løbende lægges korte portrætter ind af nogle af de tilmeldte virksomheder.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle