E-handelsprisen 2009

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ...

Siden vi åbnede for tilmelding til E-HANDELSPRISEN ’09 har vi modtaget over 8ooo stemmer fra danskerne til prisen ”Brugerprisen”, og der kommer fortsat masser af stemmer. Der er også en pæn strøm af tilmeldinger fra e-handelsvirksomhederne til de forskellige kategorier ved prisuddelingen.
- Vi regner med endnu flere tilmeldinger, når e-virksomhederne får luft igen oven på en travl tid med julehandel. For det er flot at vinde en pris for e-handel, når det sker i et land, hvor man ligger i verdenseliten i udbredelse af e-handel, siger direktør Morten Kamper, FDIH, Foreningen for Internet- og Distancehandel.
Næsten hver anden dansker handler på nettet, og det betyder, at danskerne sammen med briterne topper listen over de mest handlende på internettet, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Vækst og nye priser
E-handel er steget med 31 procent fra 3. kvartal 2007 til samme kvartal i år, og udover volumenvækst vokser mangfoldigheden i tilbuddene på nettet. E-handel er derfor ikke alene et spørgsmål om køb og salg. Der er mange dicipliner, der skal beherskes for at få succes, herunder forskellige handelsformer, markedsføring, synlighed og kundeinvolvering på nettet.
Derfor er der flere nye kategorier denne gang, for E-HANDELSPRISEN udvikler sig i takt med e-handlen. Fx er der i år priser for B2C, B2B, fødevarer, search og marked (kunde-til-kunde).
- Vi har i år også besluttet at opdele flere priser i to, så der er en pris til små og en pris til store virksomheder i seks kategorier. Det sker for at imødekomme og belønne de mange succesfulde mindre e-handelsvirksomheder i Danmark, forklarer Steen Enegaard, der er formand for juryen ved E-HANDELSPRISEN ’09.

E-HANDELSPRISEN ’09 uddeles den 2. april 2009. På websitet www.ehandelsprisen.dk kan man læse mere om prisen og kategorier, ligesom der løbende lægges korte portrætter ind af nogle af de tilmeldte virksomheder.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

09.02.2026Installator.dk

Brødrene Dahl får ny logistikdirektør

06.02.2026Installator.dk

Ny dom: Deltidsansatte kan få overtidsbetaling tidligere end hidtil

06.02.2026Installator.dk

Rapport: Små reaktorer kan måske reducere energiomkostningerne i Danmark efter 2050

05.02.2026Installator.dk

Lykketoft stopper som bestyrelsesformand i Energinet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning