Effekten af tilbudsportaler til diskussion

Et stigende antal internetportaler, der formidler opgaver mellem renoveringslystne danskere og håndværkere, skyder op i øjeblikket. Tilbudsportalerne gør livet nemt for forbrugerne, men for installatørerne er succesen langt fra sikker.

3byggetilbud.dk, henttilbud.dk, byggestart.dk, mestertilbud.dk, elektrikertilbud.dk. Det vrimler med tilbudsportaler på nettet, som gør det nemt for forbrugerne at hente tre tilbud på en håndværksopgave, de gerne vil have løst.

Håndværksrådet vurderer overfor Installatør Horisont, at der kommer flere portaler i øjeblikket og at antallet af danskere, der bruger dem, er stigende. Fordelen for forbrugeren er da også til at få øje på, men spørgsmålet er, om det reelt er en god forretning for installatørerne at betale penge for at ligge i tilbudsportalernes databaser – og indimellem modtage forespørgsler fra forbrugerne. Hos DS Håndværk og industri oplever man, at vvs-medlemmerne har en meget blandet holdning til tilbudsportalerne.

”Nogle af vores medlemmer er meget positive, mens andre klager over, at de bruger lang tid på at give tilbud, som kunderne alligevel ikke vil have, når det kommer til stykket."

Lise Daldorph, virksomhedskonsulent, DS Håndværk & Industri

”Nogle af vores medlemmer er meget positive, mens andre klager over, at de bruger lang tid på at give tilbud, som kunderne alligevel ikke vil have, når det kommer til stykket. Endelig er der nogle, der oplever, at de kun får mulige opgaver fra tilbudsportalerne, lige før de sender en faktura for medlemsskabet ud,” siger Lise Daldorph, der er virksomhedskonsulent i DS Håndværk og Industri.

Svingende kvalitet
Hun anbefaler dog, at vvs-installatørerne prøver tilbudsportalerne af og gør sig egne erfaringer.

”Vi synes kun, at vvs’erne kan få for meget at lave, og vi mener ikke, de skal være bange for at prøve det af. Men de skal selvfølgelig bruge deres kritiske sans og sortere i hvilke sider, der giver nogle reelle ordrer og hvilke, der ikke gør. Kvaliteten af portalerne er nemlig svingende, da det ikke kræver nogen kvalifikationer at starte en op. Det kan enhver gøre,” siger Lise Daldorph.

Læs også: Markedsføring stor udfordring for mindre installatører

Hun påpeger derudover, at man skal reagere indenfor en kort tidsfrist, når der kommer en forbruger-forespørgsel fra en tilbudsportal.

”Det er ikke alle virksomheder, der har resurser til det i en travl hverdag,” pointerer hun.

Installatører delte
Hos Urhøj Smedje i Gørlev prøver man i øjeblikket fire forskellige databaser af, for at teste hvad, der fungerer bedst, fortæller indehaveren, Tom Johansen. Han er nogenlunde positiv overfor tilbudsportalerne.

”Markedet er broget og priserne er forskellige, men vi har gode erfaringer med henttilbud.dk, som vi får gode ”leads” fra. Samlet set bruger vi måske 80.000 om året på tilbudsportalerne, og jeg synes ikke, vi får nok ud af det, men det er trods alt en plus-forretning. Jeg kunne dog godt ønske mig, at vores brancheorganisation lavede en tilbudsportal, det ville gøre valget nemmere,” siger Tom Johansen.

Dårlig oplevelse
Hans fynske kollega Palle Nielsen, der er indehaver af Dræby VVS & Maskinværksted er helt og aldeles negativ overfor tilbudsportaler, som han ikke benytter mere.

”Vi prøvede henttilbud.dk i et halvt års tid, og det var ikke en god oplevelse. Ikke på grund af henttilbud.dk, men fordi de kunder, vi gav tilbud til, kun brugte portalen til at tjekke priser. Der var ingen af dem, der reelt var interesseret i at få os til at udføre en opgave,” siger Palle Nielsen og fortsætter:

”Indimellem bruger man lang tid på at lave udregninger og give et tilbud, så det er meget frustrerende, når de ikke bliver realiseret,” understreger han.

Der eksisterer ikke tal på, hvor mange af installatørerne, der reelt benytter udbuddet af tilbudsportalerne.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup