El-varebil snupper førstepladsen i international kåring

Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy, Opel Vivaro-e og Vauxhall Vivaro-e vinder prestigefyldt pris.

Siden 2019 har alle nye modeller, som Groupe PSA har lanceret, været udstyret med 100 procent elektrisk eller plug-in hybrid drivlinje. Foto: Interdan..

En jury bestående af uafhængige journalister og eksperter fra 24 europæiske lande og Rusland har belønnet den elektriske satsning hos Groupe PSA og valgt PSAs første 100 procent elektriske varebil som « International Van of the Year » (IVOTY) for 2021. 

Den nye Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy, Opel Vivaro-e og Vauxhall Vivaro-e blev designet som en del af et tværgående program, og de tilbyder nyttelast og lastevolumen uden kompromis til alle kunder, både håndværkere, virksomheder og administrationer. De er udstyret med en ny generation af teknologier og hjælpesystemer, og pejlemærket har været en forpligtelse til at sikre kundernes sikkerhed og komfort.

De elektriske varebiler er udstyret med:

  • Mulighed for at vælge mellem en rækkevidde på 230 eller 330 kilometer (WLTP standard)
  • Tre længder
  • Mulighed for at trække 1.000 kilo trailer
  • Nyttelast på op til 1.275 kilo
  • Varerumsvolumen identisk med ICE-versionerne

Et grønt mål

Siden 2019 har alle nye modeller, som Groupe PSA har lanceret, været udstyret med 100 procent elektrisk eller plug-in hybrid drivlinje. Målet for koncernen er, at både hele passager- og varebilsporteføljen skal være elektrificeret i 2025. Når det kommer til varebiler i Europa, vil hele modelprogrammet være komplet elektrificeret før slutningen af 2021.

Jarlath Sweeney, formand for IVOTY-juryen kommenterer juryens beslutning.

"Med den 100 procent elektriske version af deres kompakte varevogn giver PSA-kvartetten et enormt skub for e-mobilitet i professionelle virksomheder og bidrager til demokratisering og udbredelse af den emissionsfri transport”, siger han og tilføjer, at PSAs e-varevogne sætter en ny standard og skubber fremskridtet.

Store forventninger til 2021

Salgschef for Peugeot varebiler, Sten Schwaner, er tilfreds med kåringen.

”Vi er utrolig stolte over den kæmpe anerkendelse - kåringen af e-Expert som iVOTY”, fortæller han og fortsætter: 

”e-Expert er en vigtig del af Peugeots ambitiøse strategi for elektrificering af hele varebilsmodelprogrammet inden udgangen af 2021”.

Sten Schwaner og virksomheden har et mål om at sælge mindst 250 e-Expert i 2021. Mere end 20 procent af bilerne er allerede solgt.

Også hos Brand Lead hos Citroën Danmark og Opel Danmark er de stolte over blåstemplingen.

Thomas Nielsen, produktansvarlig for Vivaro siger:

”Vi ser en stigende efterspørgsel efter elektriske varebiler, som en del af hele den grønne omstilling. Med en rækkevidde på 330 kilometer på en fuld opladning, går kunden altså ikke på kompromis ved at investere i en Vivaro-e, men tager et standpunkt i forhold til den grønne omstilling, vi alle skal være en del af”, siger han og tilføjer, at de derfor også har høje forventninger til salget i 2021.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

PÅ RUNDTUR MED PER - Oplev Alcadons stand på kun 3 minutter

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup