El:CON lysrenoverer 868 downlights med LED-armaturer

Installatør skærer 65 procent af belysningsomkostninger i pilotprojekt hos Aarhus Kommune.

Den nye LED-belysning på Jægergården, Aarhus Kommune, matcher det oprindelige lys i styrke, varme og farvegengivelse. Det sikres blandt andet ved at dæmpe LED armaturerne fra 15 til 8 watt. .

Med nye LED-armaturer skærer elinstallatørvirksomheden EL:CON godt 65 procent af Aarhus Kommunes omkostninger til belysning i administrationsbygningen, Jægergården. I alt er der udskiftet 868 downlights med kompaktrør til LED-downlights i Jægergården. Renoveringen er gennemført i foråret 2013, uden at der skulle laves nye installationer eller udskiftes loft. Resultatet er en løsning med bedre lys, lang levetid og som kun bruger en tredjedel i strøm. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Thorn Lighting, der har leveret armaturerne til projektet.

El:CON garanterer sammen med NCC, der har hovedentreprisen i projektet, for at de forventede besparelser nås i løbet af ti år.

”Udfordringen har været, at vi skulle dokumentere resultatet af besparelsen samt kvaliteten af lyset på forhånd. Men det har vi fået løst, så alle er tilfredse. Det afgørende punkt i sådanne renoveringssager er den samlede driftstid. På Jægergården er lyset på gangarealet også tændt uden for normal kontortid, så med intelligent lysstyring, kan vi justere driftstiden kombineret med nye lyskilder, der bruger mindre strøm. Men når loftet samtidig også kan genbruges, og armaturerne kun derfor skal udskiftes, hænger regnestykket sammen”, forklarer Morten Konggaard, der er projektleder i EL:CON.

Læs også: EL:CON opkøber IBI-virksomhed

De gamle downlights på henholdsvis 2x13 watt eller 1x18 watt er hver især blevet erstattet af et Thorn LED-armatur på 15 watt, som er dæmpet til 8 watt for at ramme den rigtige lysstyrke.

Samme lys som tidligere

”Løsningen giver den samme lysmængde som tidligere, men bruger bare mindre energi. LED holder op til 50.000 timer sammenlignet med kompaktrørets 10.000 timer, så det er et godt bevis på, at energioptimering betaler sig. Især i de tilfælde, hvor armaturerne blot kan udskiftes, uden at der skal laves om på installationer eller udskiftes loft. Og der er heldigvis mange steder, hvor det er muligt”, fortæller belysningskonsulent i Thorn Lighting, Søren Schnedler.

Læs også: Virksomheder vil have LED-belysning

Jægergården, der blev opført i 2000, har i forvejen et såkaldt CTS-anlæg (Central Tilstandskontrol og Styring). Det betyder, at lyset tændes automatisk tændes, før medarbejderne møder på arbejde og slukker igen om eftermiddagen. Men det betød desværre også, at en tredjedel af lyset var tændt døgnet rundt. Det er der også taget højde for i renoveringsprojektet med en timerfunktion, så lyset selv slukker på gangene efter en halv time. Derudover er der opsat bevægelsessensorer i udvalgte opholdsarealer. 

I forlængelse af renoveringen af Jægergården, skal Aarhus Kommune nu i gang med at undersøge 650 af sine ejendomme for at finde nye energirenoveringsmuligheder.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel rådgivning og sparring med ECOFOSS

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde